Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Biskupi: za wychowanie dziecka odpowiada zarówno ojciec, jak i matka

0
Podziel się:

Zarówno ojciec, jak i matka powinni w równym stopniu brać odpowiedzialność
za wychowanie dziecka - podkreślają polscy biskupi w liście pasterskim na ostatnią niedzielę
wakacji, poprzedzającą II Tydzień Wychowania.

Zarówno ojciec, jak i matka powinni w równym stopniu brać odpowiedzialność za wychowanie dziecka - podkreślają polscy biskupi w liście pasterskim na ostatnią niedzielę wakacji, poprzedzającą II Tydzień Wychowania.

"To właśnie w rodzinie, w atmosferze miłości małżeńskiej i rodzinnej, opartej na naturalnych więzach, dokonuje się proces wychowania, czyli kształtowania ludzkiego wnętrza. (...) Zarówno ojciec, jak i matka, wbrew niektórym schematom, powinni w równym stopniu brać odpowiedzialność za wychowanie dziecka" - podkreślili biskupi w liście przyjętym na Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski we Wrocławiu.

List ma być czytany w kościołach w najbliższą niedzielę. Udostępnił go w piątek rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.

Biskupi podkreślają, że stałą troską Kościoła jest "jedność i świętość małżeństwa". "Jej zasadność staje się jeszcze wyraźniejsza, gdy małżonkowie są rodzicami. Niestety, coraz większy problem społeczny stanowi wzrastająca liczba rozpadających się małżeństw, co ma niekorzystny wpływ na wychowanie i przyczynia się do negatywnych przeżyć dzieci i młodzieży. Bardzo ważnym elementem wychowania w rodzinie jest bowiem stabilizacja i poczucie bezpieczeństwa, jakiego powinno doświadczać dziecko. Pragniemy więc uwrażliwić duszpasterzy na sprawę pogłębionego przygotowania narzeczonych do sakramentu małżeństwa oraz zadań związanych z macierzyństwem i ojcostwem" - podkreślono w liście pasterskim.

Jak napisano, tegoroczny Tydzień Wychowania, który będzie obchodzony od 16 września, ma służyć "pogłębieniu refleksji nad sercem i wnętrzem człowieka". "Trzeba szukać odpowiedzi na pytania: kogo chcemy wychować? Jak dotrzeć dziś do wnętrza młodego człowieka? W oparciu o jakie wartości chcemy wychowywać?" - przypominają biskupi

W liście stwierdzono, że aktywność to nie tylko sprawność umysłu czy tężyzna fizyczna, ale przede wszystkim wrażliwość serca. "Ono ożywia przecież to, co mówimy, czynimy, o czym decydujemy. To miejsce przemiany i nawrócenia oraz fundamentalnego wyboru. Wszystko to skłania nas zatem jeszcze raz do wspólnego wysiłku nad kształtowaniem ludzkiego serca" - głosi wezwanie.

Biskupi napisali, że nieocenioną pomocą w kształtowaniu serc młodego pokolenia jest katechizacja. "Od ponad dwudziestu lat jest ona obecna w polskich szkołach oraz przedszkolach i z powodzeniem wspomaga wychowawczą funkcję szkoły. Doświadczenie tego czasu świadczy o tym, że nauczanie religii w szkole sprzyja pełnemu rozwojowi młodego człowieka. Katecheza wzbogaca nasz edukacyjny krajobraz o nowe treści, a także, o czym nie można zapomnieć, posiada silny wymiar wychowawczy, wnosząc w życie szkoły i jej uczniów głęboko zakorzenioną inspirację oraz motywację w kształtowaniu dojrzałych osobowości" - uznał Episkopat i zaapelował o "zapewnienie właściwego miejsca religii w nauczaniu szkolnym".

Według biskupów każdy wychowawca przeżywa nieraz obawy jakie towarzyszą komuś, kto czuje ciężar odpowiedzialności związanej z wychowaniem. "Warto w takiej sytuacji zaufać Bożej Opatrzności! Jak czuwała Ona nad Świętą Rodziną, tak również nie opuści i nas w tym, co składa się na codzienny trud wychowania" - zapewniają autorzy listu. Proszą rodziców, aby od najmłodszych lat budowali więź swoich dzieci z Kościołem i wychowywali dzieci w duchu zaufania do Kościoła. (PAP)

wkt/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)