Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Biskupi zachęcają do pójścia na wybory i głosowania zgodnie z sumieniem

0
Podziel się:

#
dochodzi komunikat z obrad Episkopatu

# dochodzi komunikat z obrad Episkopatu

EMBARGO DO GODZ. 20.00 W NIEDZIELĘ NA TREŚCI ZAWIERAJĄCE ELEMENTY AGITACJI WYBORCZEJ #

19.06. Olsztyn (PAP) - Biskupi zebrani na obradach Konferencji Episkopatu Polski w Olsztynie zaapelowali w sobotę o udział w niedzielnych wyborach prezydenckich i głosowanie zgodnie z własnym sumieniem.
W komunikacie, wydanym w sobotę podczas obrad Episkopatu Polski w Olsztynie, hierarchowie przypominają o odpowiedzialności za Polskę, która "powinna się wyrazić m.in. przez liczny udział w niedzielnym głosowaniu".

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) abp Józef Michalik powiedział, że mimo ciszy wyborczej biskupi "nie boją sie zabrać głosu, by zachęcić wiernych do udziału w niedzielnym głosowaniu".

"Człowiek, chrześcijanin, katolik nie może odłączyć swoich przekonań i życia od tego, czym żyje w życiu osobistym i społecznym. Trzeba stworzyć atmosferę dobra i nie można zamykać się na czas wyborów i podejmowania decyzji"- podkreślił abp Michalik.

"Zachęcamy, by ludzie poszli i zagłosowali zgodnie ze swoim sumieniem, poczuciem odpowiedzialności za naród, społeczeństwo. Kryteria są wciąż te same i zaczerpnięte z Ewangelii i 10 przekazań. Żadnego wymiaru naszego życia nie można odłączać od sumienia"- zaznaczył abp. Michalik.

Sekretarz KEP bp Stanisław Budzik poinformował, że podczas obrad biskupi zajęli się dialogiem Kościoła katolickiego w Polsce z Rosyjką Cerkwią Prawosławną.

Przypomniał o powołaniu zespołów obu Kościołów do opracowania wspólnego dokumentu na temat pojednania narodów polskiego i rosyjskiego. Zapowiedział też przyjazd do Polski przedstawiciela Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej abp Hiliariona w najbliższą środę 24 czerwca.

Podkreślił że dialog musi się opierać na poznaniu wspólnej historii naszych narodów i podjęciu wyzwań, jakie niesie współczesny świat.

"Kościoły katolicki w Polsce i prawosławny w Rosji miały i mają ciągle duży wpływ na społeczeństwa, w których żyją. Kultura ukształtowała się w duchu chrześcijaństwa zachodniego w Polsce i wschodniego w Rosji. I dlatego nasze Kościoły mają dużo do powiedzenia. Nasz wspólny głos w dzisiejszych dyskusjach, na przykład w kontekście obecności krzyża w miejscach publicznych, na pewno będzie miał dużo większe znaczenie" - podkreślił sekretarz Episkopatu.

Jak poinformował abp Henryk Hoser, biskupi zajęli się także kwestią zapłodnienia in vitro. Biskupi nawiązali do komunikatu Rady ds. Rodziny z 18 maja tego roku i podjęli sprawę moralnej oceny i konsekwencji stosowania metody in vitro.

"Technologia ta pociąga za sobą przewidywane i planowane uśmiercanie istot ludzkich w fazie embrionalnej. Jest zarazem instrumentalnym i przedmiotowym ich traktowaniem. Poprzez laboratoryjne namnażanie embrionów obciąża poważną odpowiedzialnością moralną wobec ich życia i ludzkiej godności. Metoda ta jest niezgodna z prawem Bożym i naturą człowieka" - głosi komunkat biskupów.

W ocenie biskupów, "osoby stosujące procedurę in vitro i z niej korzystające są zagrożone popełnieniem ciężkiego grzechu zrywającego więź z Bogiem i osłabiającego jedność z Kościołem Chrystusowym".

"Taki zaś grzech sprawia samowykluczenie z Komunii eucharystycznej aż do czasu otrzymania przebaczenia w sakramencie pokuty i pojednania. Dlatego wszyscy wierni są zobowiązani do formowania prawego sumienia i osądu zgodnego z prawem naturalnym i prawem Bożym zawartym w nauczaniu Kościoła. Duszpasterze, katecheci i wszyscy ludzie dobrej woli mają obowiązek poznania, a następnie przekazywania pełnej prawdy o procedurach medycznych obiektywnie niemoralnych" - podkreślają hierarchowie.

Zdaniem biskupów, małżeństwom dotkniętym cierpieniem z powodu braku potomstwa "należy nieść pomoc i wsparcie w przyczynowym leczeniu niepłodności, jednak bez uciekania się do reprodukcji zastępczej", a także "należy im ukazywać możliwość i ewangeliczną wartość adopcji dziecka w warunkach na nią pozwalających".

W komunikacie biskupi wyrazili także głębokie współczucie wobec wszystkich dotkniętych klęską powodzi i osuwisk. Zapewnili ich o pamięci w modlitwie i duchowej bliskości. Konferencja Episkopatu Polski podziekowała papieżowi Benedyktowi XVI za modlitwę i wszelkie gesty solidarności z powodzianami.

Biskupi podziękowali też strażakom, żołnierzom i policji, członkom WOPR, władzom samorządowym oraz wszystkim instytucjom i osobom, które wielkodusznie śpieszyły z pomocą, wyrazili też wdzięczność Caritas i innym organizacjom charytatywnym za ogromne zaangażowanie na rzecz poszkodowanych przez powódź i jej skutki. Zaapelowali o niesienie systematycznej, duchowej i materialnej pomocy ofiarom kataklizmu.

"Z różnych krajów świata, m.in. z Indii, Pakistanu, Sudanu, Turcji Iraku i Wietnamu - docierają informacje o krwawych prześladowaniach naszych braci i sióstr we wierze. Uaktywniają się skrajne, fundamentalistyczne grupy wrogie chrześcijaństwu. W tej sytuacji biskupi apelują do organizacji międzynarodowych i władz krajów, w których trwają prześladowania, o zapewnienie wyznawcom Chrystusa bezpieczeństwa oraz prawa do wolności wyznawania i praktykowania religii" - czytamy w komunikacie.

W kontekście wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, biskupi wezwali też "do obrony obecności znaku zbawienia - krzyża - w przestrzeni publicznej w krajach Europy".

Okazją zorganizowania Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Olsztynie - jak wyjaśniają hierarchowie - był jubileusz 750.lecia warmińskiej kapituły katedralnej. Do jej grona należał w XVI wieku wybitny polski astronom Mikołaj Kopernik. Podczas zebrania biskupi odwiedzili także pola Grunwaldu.(PAP)

skz/ malk/

wybory
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)