Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Blisko 6 tys. organizacji pozarządowych działa w woj. śląskim

0
Podziel się:

Blisko 6 tys. organizacji pozarządowych
działa w województwie śląskim. Choć ich kondycja jest dobra, a
swoją działalnością obejmują szeroki zakres życia społecznego, to
barierą w ich rozwoju wciąż bywa mur urzędniczej bierności i
niechęci.

Blisko 6 tys. organizacji pozarządowych działa w województwie śląskim. Choć ich kondycja jest dobra, a swoją działalnością obejmują szeroki zakres życia społecznego, to barierą w ich rozwoju wciąż bywa mur urzędniczej bierności i niechęci.

Organizacje pozarządowe bywają też nazywane trzecim sektorem - obok administracji publicznej i biznesu. To organizacje obywatelskie, działające z własnej inicjatywy na rzecz interesu publicznego w wybranym przez siebie zakresie.

W czwartek w Katowicach ich przedstawiciele spotkali się z samorządem wojewódzkim podczas Forum Inicjatyw Pozarządowych. Efektem spotkania było przyjęcie przez uczestniczących w nim przedstawicieli organizacji "Programu współdziałania Województwa Śląskiego z organizacjami pozarządowymi na lata 2007-2015", który został zarekomendowany zarządowi województwa.

"Kondycja śląskich organizacji jest dobra, jesteśmy jednak przekonani, że mogłaby być jeszcze lepsza, gdyby było większe wsparcie administracji rządowej, samorządu, biznesu. Organizacje pozarządowe są trochę pozostawione same sobie. Są jeszcze duże braki w ustawach, duża biurokracja, nie ma pomocy państwa takiej, jak w zachodniej Europie" - powiedziała PAP prezes Śląskiego Centrum Równych Szans Dorota Stasikowska-Woźniak.

Podczas forum przedstawiciele trzeciego sektora wskazywali na bariery, jakie napotykają w swojej pracy. To m.in. brak wiedzy o współczesnym modelu działania organizacji pozarządowych wśród samorządowców i urzędników, brak jasnych procedur współpracy, traktowanie społeczników jak petentów.

Urząd Marszałkowski - jak podkreślali - nie jest też zainteresowany włączeniem ich w realizację polityki regionalnej. Narzekali też na długie procedury i powolne działanie Urzędu Marszałkowskiego czy brak ich przedstawicieli w komisjach konkursowych rozpatrujących wnioski o dofinansowanie.

Chwalili natomiast wysokość dotacji z Urzędu Marszałkowskiego, dostępność tych środków w ramach organizowanych konkursów, wykonywanie przez urząd zobowiązań wobec organizacji pozarządowych, wynikających z ustaw. Niebagatelne znaczenie ma też dla nich zyskanie prestiżu, jakie daje ich projektom patronat samorządu województwa.(PAP)

lun/ la/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)