Notowania

izrael
15.06.2010 09:56

Blokada Strefy Gazy będzie mniej szczelna

Palestyńskie terytorium jest kontrolowane przez radykalny Hamas.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Izraelski minister do spraw i ubezpieczeń społecznych Izaak Herzog potwierdza, że Tel Awiw zamierza złagodzić obowiązującą od trzech lat blokadę Strefy Gazy.

_ - Nadszedł czas zakończenia tej blokady w jej obecnej formie _ - powiedział Herzog. Minister jest przekonany, że z politycznego punktu widzenia blokada nie ma dla Izraela żadnej wartości. A na dodatek szkodzi międzynarodowemu wizerunkowi kraju.

Herzog przyznał, że jeden z celów blokady - uwolnienie pojmanego przez Palestyńczyków przed czterema laty izraelskiego żołnierza Gilada Szalita, _ niestety nie został osiągnięty _.

Wcześniej specjalny wysłannik Kwartetu Bliskowschodniego (UE, USA, ONZ i Rosja) Tony Blair ujawnił, że Izrael jest gotowy na znaczne złagodzenie blokady Strefy Gazy.

Zakazem wwozu pozostałaby objęta tylko broń i inne _ środki bojowe _, natomiast strona izraelska nie blokowałaby dostaw artykułów, niezbędnych mieszkańcom Gazy w życiu codziennym.

Blair, który omawiał te zagadnienia z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu, wyraził nadzieję, że _ w najbliższych dniach otrzymamy pryncypialne zobowiązanie Izraela _ do złagodzenia blokady.

Strona izraelska chce - jak powiedział Blair - dotychczasową listę towarów, które wolno dostarczać do Strefy Gazy, zastąpić listą towarów zakazanych. Oznaczałoby to, że do Strefy Gazy mogłyby być dostarczane artykuły gospodarstwa domowego, żywność, artykuły powszechnego użytku.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Unia naciska na Izrael w sprawie blokady Gazy ]( http://news.money.pl/artykul/unia;naciska;na;izrael;w;sprawie;blokady;gazy,162,0,632482.html )
* [ Izraelczycy popierają decyzję o ataku na konwój ]( http://news.money.pl/artykul/izraelczycy;popieraja;decyzje;o;ataku;na;konwoj,116,0,631412.html )
Tagi: izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz