Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BNP Paribas prognozuje niższą dynamikę wzrostu w II połowie roku

0
Podziel się:

Po spodziewanych dobrych danych PKB za II kwartał br., dynamika polskiej
gospodarki w średnim okresie osłabi się - napisali analitycy BNP Paribas w kwartalnych prognozach.
Za II kwartał br. bank przewiduje wzrost PKB na poziomie 3,5 proc. rdr.

Po spodziewanych dobrych danych PKB za II kwartał br., dynamika polskiej gospodarki w średnim okresie osłabi się - napisali analitycy BNP Paribas w kwartalnych prognozach. Za II kwartał br. bank przewiduje wzrost PKB na poziomie 3,5 proc. rdr.

W III i IV kwartale 2010 r. polska gospodarka - w ich ocenie - wzrośnie odpowiednio o 2,7 i 2,6 proc. rok do roku. Prognoza wzrostu za cały 2010 r. wynosi 2,9 proc., zaś za 2011 - 2,0 proc.

Analitycy wskazują na wskaźniki wyprzedzające koniunktury, odnoszące się do produkcji przemysłowej i eksportu. Ich zdaniem, w świetle krajowego popytu finalnego sugerują one wolniejsze tempo wzrostu z chwilą wyczerpania się cyklu uzupełniania zapasów, co nastąpi przed III/IV kwartałem br.

Wśród czynników przemawiających za wyhamowaniem dynamiki wzrostu wymieniają finansowe napięcia (takie jak mniejsze możliwości uzyskania kredytu) oraz potrzebę zacieśnienia polityki fiskalnej.

"W świetle słabszego wzrostu nie dostrzegamy ryzyka dla inflacji bazowej, jednak inflacja towarów i usług konsumpcyjnych zostanie pobudzona przez umocnienie USD, co przełoży się na wyższe ceny żywności i paliw w 2011 r." - zaznaczyli.

Ich podstawowy scenariusz nie zakłada zmiany stóp procentowych aż do IV kwartału 2011 r., gdy główna stopa procentowa wzrośnie o 25 pkt bazowych, do 3,75 proc. z 3,5 proc. obecnie.

BNP Paribas sądzi, że złoty w miesiącach letnich nie przebije progu 4,0 PLN/EUR, a okresy, gdy kurs będzie niższy niż 4,20 PLN/EUR będą krótkie z powodu interwencji na rynku walutowym. W dłuższym okresie polska waluta może się umocnić. (PAP)

asw/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)