Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bodnar: decyzja Seremeta ws. porozumienia z Białorusią - dobra

0
Podziel się:

Decyzja prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o wypowiedzeniu
porozumienia o wymianie wniosków o pomoc prawną bezpośrednio pomiędzy prokuratorami Polski i
Białorusi jest dobra - ocenił Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Decyzja prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o wypowiedzeniu porozumienia o wymianie wniosków o pomoc prawną bezpośrednio pomiędzy prokuratorami Polski i Białorusi jest dobra - ocenił Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

"Uważam, że wypowiedzenie tego decentralizacyjnego porozumienia jest dobrą decyzją. Natomiast wypowiedzenie całej umowy głównej o pomocy prawnej nie miałoby większego sensu, bo ona służy także dobrym celom i zawiera klauzulę, że w pewnych sytuacjach informacje mogą nie być udzielane" - powiedział PAP Bodnar.

Zaznaczył, że nadal problemem jest, iż nie wiadomo jakie informacje zostały już przekazane na podstawie tego porozumienia. Dodał, że Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwracała się do prokuratury w sprawie trzech białoruskich opozycjonistów, w przypadku których mogło również dojść do przekazania informacji poprzez prokuraturę białostocką.

Bodnar uważa też, że międzynarodowy obrót prawny powinien być konsultowany z MSZ. "Cała ta sprawa pokazuje, że trzeba zastanowić się nad zmianą ustawy o prokuraturze i zapisaniem, że współpraca międzynarodowa prokuratura generalnego powinna być przedmiotem konsultacji z Ministerstwem Spraw Zagranicznych" - powiedział.

W czwartek prokurator generalny Andrzej Seremet wypowiedział porozumienie o bezpośredniej wymianie wniosków o pomoc prawną miedzy prokuraturami Polski i Białorusi. Oznacza to, że teraz białoruskie wnioski będą trafiały do Prokuratury Generalnej, a wyłączną podstawą tego obrotu prawnego będzie Umowa pomiędzy Rzeczypospolitą Polską a Republiką Białoruś o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych, pracowniczych i karnych zawarta 26 października 1994 r.

Porozumienie między Ministerstwem Sprawiedliwości Polski i Białorusi z listopada 2002 r. dotyczyło uproszczenia trybu porozumiewania się przez prokuratury obu państw przy udzielaniu pomocy prawnej w sprawach karnych. Teraz, zgodnie z zapisami porozumienia, utraci ono moc po upływie sześciu miesięcy od dnia otrzymania przez stronę białoruską powiadomienia o jego wypowiedzeniu.

Czwartkowa decyzja Seremeta ma zapobiegać takim sytuacjom jak ostatnio, gdy stołeczna prokuratura przekazała w czerwcu br. białoruskim śledczym dane o koncie bankowym białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego, w wyniku czego został on aresztowany. Bialackiego oskarżono o ukrywanie dochodów, bo - jak stanowi białoruskie prawo - także te zagraniczne muszą być na Białorusi opodatkowane.

Po ujawnieniu sprawy do dymisji podał się szef departamentu współpracy międzynarodowej w Prokuraturze Generalnej, a jego zastępczyni została odwołana. Wobec referenta sprawy Bialackiego wszczęto postępowanie dyscyplinarne.

Całą tą sprawę HFPC określała wówczas mianem "głupoty, lenistwa lub złej woli". (PAP)

pru/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)