Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bodnar: Polska powinna wyjaśnić niejasności dot. sprawy Przemyka

0
Podziel się

Polska powinna wyjaśnić niejasności związane ze sprawą zbrodni dokonanej na
Grzegorzu Przemyku, choć trudno już spodziewać się ukarania winnych - ocenił we wtorek wiceprezes
Fundacji Helsińskiej Adam Bodnar.

bErHNeLF

Polska powinna wyjaśnić niejasności związane ze sprawą zbrodni dokonanej na Grzegorzu Przemyku, choć trudno już spodziewać się ukarania winnych - ocenił we wtorek wiceprezes Fundacji Helsińskiej Adam Bodnar.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł we wtorek, że Polska naruszyła art. 2 europejskiej konwencji praw człowieka i podstawowych wolności, badając sprawę śmierci Grzegorza Przemyka. Uznał, że postępowanie karne trwało zbyt długo i dlatego doszło do przedawnienia.

Bodnar powiedział PAP, że być może satysfakcjonujące w sprawie mogłoby być kompleksowe przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, choć "niekoniecznie musi się ono skończyć ukaraniem winnych, bo trudno będzie wzruszyć przedawnienie".

bErHNeLH

Wskazał, że zgodnie z zaleceniami Komitetu Ministrów Rady Europy z 2000 r. "w przypadku stwierdzenia naruszenia konwencji należy sprawę ponownie zbadać", co nie musi oznaczać formalnego jej wznowienia. "Wydaje mi się, że jeśli mamy problem niezbadania dogłębnego sprawy ze względu na przewlekłość, to należałoby oczekiwać, że nawet jeśli sprawcy nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności i tak państwo podejmie wysiłek zbadania sprawy, aby nigdy nie pozostawiała wątpliwości" - mówił.

Trybunał orzekł też, że Polska będzie musiała zapłacić ojcu Grzegorza 20 tys. euro odszkodowania (domagał się 50 tys. euro). "Zasądzona kwota jest dość typowa w takich sprawach, gdzie się stwierdza naruszenie obowiązku proceduralnego w zakresie prawa do życia" - ocenił Bodnar.

Według Bodnara do tej pory takiej polskiej sprawy w ETPC nie było. "Wyrok ma duże znaczenie z punktu widzenia rozliczeń z przeszłością" - powiedział.

Dodał, że ważnym aspektem wtorkowego orzeczenia ETPC jest konstatacja, iż "obowiązkiem proceduralnym należytego wyjaśnienia są objęte także zbrodnie z przeszłości". "To nie jest tak, że jeżeli coś się zdarzyło przed momentem obowiązywania konwencji, to państwo nie odpowiada za to co się działo później, przy jej wyjaśnianiu" - zaznaczył. (PAP)

bErHNeLN

mja/ bos/ ura/

bErHNeMi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)