Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BofA ML: Egiptowi starczy pieniędzy najwyżej na 6 miesięcy

0
Podziel się:

Jeśli Egipt nie otrzyma wsparcia finansowego od innych państw arabskich, to
środki finansowe w jego dyspozycji wystarczą najwyżej na 6 miesięcy, do końca 2013 r. - ocenia w
czwartkowym komentarzu Bank of America Merrill Lynch (BofA ML).

Jeśli Egipt nie otrzyma wsparcia finansowego od innych państw arabskich, to środki finansowe w jego dyspozycji wystarczą najwyżej na 6 miesięcy, do końca 2013 r. - ocenia w czwartkowym komentarzu Bank of America Merrill Lynch (BofA ML).

Po tym terminie, zdaniem banku, dojdzie do wyraźnego pogorszenia kondycji płatniczej kraju, a waluta znajdzie się pod presją.

Z uwagi na nieustabilizowaną sytuację BofA ML odnosi się sceptycznie do perspektywy wprowadzenia w Egipcie w najbliższym płroczu trudnych reform fiskalnych i uzyskania wsparcia od MFW w przejściowym okresie, także zakładanym na 6 miesięcy.

Bank nie uznaje za prawdopodobne dalszej finansowej pomocy dla Egiptu ze strony Kataru, choć nie wyklucza zgody wierzycieli na zrolowanie egipskiego długu lub ustanowienia finansowej osłony dla Egiptu przez Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabię Saudyjską.

"Potrzeby finansowe Egiptu w okresie najbliższych 18 miesięcy szacowane przez nas na 33 mld USD, które kraj ten musi zaspokoić zagranicą, z uwzględnieniem kosztw zrolowania podlegających wykupowi obligacji skarbowych denominowanych w zagranicznych walutach powodują, że kondycja płatnicza Egiptu jest krucha" - zaznaczają analitycy.

"Wprawdzie ujemne saldo obrotów bieżących skurczyło się w I kw. 2013 r. po wprowadzeniu racjonowania walut obcych, ale wciąż sięga ok. 2 mld USD rocznie. Bank Centralny mógłby zmniejszyć skalę aukcji walutowych dla wzmocnienia rezerw, ale ma niewielkie pole do manewru, ponieważ według stanu na koniec grudnia 2012 r. miał tylko niezbędne minimum rezerw na regulowanie zagranicznych płatności" - tłumaczą.

Z uwzględnieniem płatności, na które bank centralny zgodził się z gry i standardowych, krótkoterminowych zobowiązań rezerwy walutowe są pod kreską - ocenia BofA ML.

Stąd analitycy uznają, że egipska waluta (funt - EGP) zagrożona jest oddolnym ryzykiem. Trudną kondycję makroekonomiczną mogłoby poprawić szybkie wyłonienie prawowitego i stabilnego rządu, zdolnego do wznowienia stosunków z MFW.

W średnim okresie, po zakończeniu okresu przejściowego, BofA ML obawia się, że sytuacja polityczna w Egipcie może ewoluować w stronę modelu pakistańskiego (gdzie państwo jest faktycznie przedłużeniem armii - PAP), a wykluczenie islamistów z udziału w życiu politycznym może zwiększyć polityczne ryzyko. (PAP)

asw/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)