Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BofA ML: Fed może zmniejszyć zakres QE wcześniej niż sądzą rynki

0
Podziel się:

Amerykańska Rezerwa Federalna może wcześniej przystąpić do stopniowego
wycofywania się z programu ilościowego poluzowania podaży pieniądza (Quantitative Easing ) niż
oceniają rynki - sądzi Bank of America Merrill Lynch (BofA ML).

bEsAnAwl

Amerykańska Rezerwa Federalna może wcześniej przystąpić do stopniowego wycofywania się z programu ilościowego poluzowania podaży pieniądza (Quantitative Easing ) niż oceniają rynki - sądzi Bank of America Merrill Lynch (BofA ML).

Analitycy banku twierdzą, że progi siedmioprocentowej stopy bezrobocia, na który wskazał szef Fed Ben Bernanke w czerwcu, jako sygnał do ograniczenia zakresu super luźnej polityki pieniężnej oraz 6,5 proc., będący sygnałem do dostosowania krótkookresowych stóp procentowych nie są trudne do osiągnięcia.

"Możemy być bliżej osiągnięcia tych progów szybciej niż oczekują rynki. Przy przyroście zatrudnienia o 200 tys. miesięcznie próg siedmioprocentowej stopy bezrobocia może zostać osiągnięty w ciągu 6. miesięcy, zaś próg 6,5 proc. w okresie 14 miesięcy (przy niezmienionym wskaźniku udziału w rynku pracy osób w wieku produkcyjnym i przyroście ludności)" - zaznaczono w poniedziałkowym komentarzu banku.

bEsAnAwn

"Nie jest to trudne, jeśli wziąć pod uwagę, iż w ostatnim półroczu gospodarka USA, mimo największego zacieśnienia polityki fiskalnej od dziesięcioleci, generowała średnio 200 tys. nowych miejsc pracy miesięcznie, a wraz z zakończeniem redukcji w armii w lipcu, polityka fiskalna będzie bardziej neutralna" - napisano.

Bank stwierdził też, że rynki niewłaściwie zareagowały na piątkowe dane o zatrudnieniu w sektorach pozarolniczych, które przyrosło o 162 tys. wobec oczekiwanych 185 tys. i oddolnej korekty o 26 tys. wcześniej ogłoszonych danych.

Analitycy zauważają, iż jednorazowy wpływ na odczyt miały dane o zatrudnieniu w budownictwie, O 47 tys. wzrosło natomiast zatrudnienie w handlu detalicznym, co sugeruje prężne wydatki konsumpcyjne, a przyrost prac czasowych był o wiele niższy niż w czerwcu.

Prowadzi go to do wniosku, że rynki nie zdyskontowały jeszcze tego, iż stopa bezrobocia w USA sięgnie 7 proc. przed końcem 2013 r. i 6,5 proc. do sierpnia 2014 r. W ocenie BofA ML rynki nie wkalkulowały w pełni możliwego ograniczenia QE we wrześniu i przesunęły oczekiwania pierwszej zwyżki oprocentowania stóp Fed na zbyt odległy termin na początku 2015 r.

bEsAnAwt

"Jeśli stopa bezrobocia w najbliższych miesiącach będzie zmierzać w stronę 7 proc., to rynek będzie musiał nie tylko zdyskontować wcześniejsze zakończenie QE, ale także przesunąć w czasie rachuby na pierwszą zwyżkę oprocentowania stóp" - napisali analitycy BofA ML w konkluzji.

Stopa bezrobocia w USA 7,4 proc. w lipcu wobec 7,6 proc. w czerwcu jest najniższa od grudnia 2008 r. Skala QE w USA sięga obecnie 85 mld USD miesięcznie. Za te elektronicznie wygenerowane pieniądze Fed skupuje obligacje skarbowe USA, by zmniejszyć długookresowe stopy oprocentowania. Stopa inflacji w USA jest poniżej celu Fed wynoszącego 2 proc. (PAP)

asw/ drag/

bEsAnAwO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)