Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BofA ML: Greckie ryzyko nie zmaterializowało się

0
Podziel się:

Nie ma objawów sugerujących, iż grecki kryzys finansowy i zacieśnienie
polityki fiskalnej na obrzeżach eurostrefy ma wpływ na duże gospodarki eurostrefy - napisali w
komentarzu (Global Economic Weekly) analitycy Bank of America Merrill Lynch (BofA ML).

Nie ma objawów sugerujących, iż grecki kryzys finansowy i zacieśnienie polityki fiskalnej na obrzeżach eurostrefy ma wpływ na duże gospodarki eurostrefy - napisali w komentarzu (Global Economic Weekly) analitycy Bank of America Merrill Lynch (BofA ML).

"Grecja jest ryzykiem, które się nie zmaterializowało" - stwierdza komentarz, który porozumienie UE ws. awaryjnego systemu finansowania Grecji osiągnięte w ub. tygodniu na szczycie UE nazywa "krokiem naprzód".

Analitycy zastrzegają zarazem, iż Grecji wnoszącej 2,7 proc. do PKB eurostrefy wciąż towarzyszy niepewność.

"Awaryjna linia kredytowa (ang. standby facility) dla Grecji zmniejsza potencjalne szkody, które gospodarczy szok może wyrządzić zarówno jej, jak i innym państwom w grupie podwyższonego ryzyka, ale głównym źródłem niepewności jest to, czy zostanie uruchomiona i na jakich warunkach" - stwierdzili.

Według nich największe państwa eurostrefy mają przed sobą dobrą perspektywę wzrostu, ponieważ globalny cykl produkcji przemysłowej im sprzyja.

Wskazują, iż nowe zamówienia w przemyśle eurostrefy przyniosły negatywną niespodziankę w styczniu spadając o 2,0 proc. mdm, ale w porównaniu ze styczniem 2009 r. wyrównane sezonowo zamówienia były wyższe o 9,9 proc. rdr wobec wzrostu o 9,5 proc. rdr w grudniu.

W ujęciu 2m/2m zamówienia w grudniu-styczniu zwiększyły się o 1,1 proc. w porównaniu z okresem październik-listopad, co oznacza, iż styczeń był dziewiątym z rzędu miesiącem ekspansji. W marcu indeks logistyki w przemyśle PMI osiągnął najwyższy poziom od 4 lat - 59,5 ptk.

Oznak ożywienia BofA ML dopatruje się nie tylko w przemyśle, ale także na rynku kredytowym wskazując na dane z lutego (stopa M3 była wprawdzie niższa o 0,4 proc. rdr, ale pożyczki dla prywatnego sektora przyrosły w lutym o 20 mld euro po spadku o 26 mld euro w styczniu).

Poprawiła się też dynamika kredytu pod zastaw nieruchomości (plus 2,1 proc. rdr w lutym wobec plus 1,8 proc. rdr w styczniu). Równocześnie spadek kredytu dla przedsiębiorstw wyhamowuje (minus 2,5 proc. rdr w lutym).

"Z przeglądu intencji instytucji finansowych eurostrefy ze stycznia wynika, iż przy niewielkiej proporcji netto (plus 3,0 proc.) instytucji zacieśniających standardy pożyczkowe i większości banków zdolnych w br. udzielić kredytu (choć na własnych, na ogół restrykcyjnych warunkach) sądzimy, iż nie zanosi się na to, by gospodarcze ożywienie miało być w istotny sposób zakłócone" - stwierdza komentarz. (PAP)

asw/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)