Notowania

wiadomości
27.10.2011 16:28

BofA ML: Węgierski sposób redukcji długu "wysoce negatywny"

Najnowsze "niekonwencjonalne" pomysły zmniejszenia ciężaru zadłużenia prywatnego sektora w walutach obcych, nad którymi ma się zastanawiać rząd Węgier są "wysoce negatywne" - ocenił w czwartek Bank of America Merrill Lynch.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Najnowsze "niekonwencjonalne" pomysły zmniejszenia ciężaru zadłużenia prywatnego sektora w walutach obcych, nad którymi ma się zastanawiać rząd Węgier są "wysoce negatywne" - ocenił w czwartek Bank of America Merrill Lynch. *

Rząd Węgier nie zgodził się na propozycje MFW mające na celu redukcję deficytu i zmniejszenie długu i zdecydował, że będzie to robił we własnym zakresie.

Według propozycji opisanych w węgierskim dzienniku "Heti Valasz", omawianych przez BofA ML - rząd Węgier może brać pod uwagę utworzenie nowego państwowego banku z zadaniem ułatwienia spłaty długu w walutach obcych (frankach i euro) przez konwersję go na forinty.

Dług gospodarstw domowych i firm zaciągnięty w walutach obcych byłby przewalutowany na forinty, a kredyt dla małych i średnich firm byłby subsydiowany.

Inna propozycja przewiduje, by bank centralny (NBH) skupywał dług hipoteczny i obligacje dłużne firm najwyraźniej po to, by sfinansować utworzenie nowego państwowego banku.

"Utworzenie nowego państwowego banku, faktycznie sfinansowanego przez NBH jest negatywne dla dochodowości sektora bankowego. Oznacza też istotne uszczuplenie zakresu niezależności banku centralnego" - stwierdza Bank of America Merrill Lynch komentarzu zatytułowanym "Równia pochyła"?

"Sądzimy, że NBH nie popiera tych niekonwencjonalnych sposobów i może je zablokować. Nie mniej jednak nasilenie się rządowych oświadczeń w tej sprawie jest źródłem obaw odnoszących się do stabilizacji węgierskich finansów i zdolności rządu do finansowania się na finansowym rynku" zaznaczono w komentarzu. (PAP)

asw/ drag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz