Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bogdan lis
12.07.2010 22:10

Bogdan Lis: ks. Jankowski to jakby dwie osoby w jednej

To jakby dwie osoby w jednej - tak o zmarłym w poniedziałek wieczorem ks. Henryku Jankowskim mówi były działacz "Solidarności" Bogdan Lis.

Podziel się
Dodaj komentarz

*To jakby dwie osoby w jednej - tak o zmarłym w poniedziałek wieczorem ks. Henryku Jankowskim mówi były działacz "Solidarności" Bogdan Lis. *

Ks. Jankowski zmarł w poniedziałek wieczorem w wieku 74 lat, w Gdańsku. Od lat chorował na cukrzycę.

"To tak jakby dwie osoby w jednej, dlatego że ksiądz Jankowski jeszcze w czasie strajku sierpniowego, później 16 miesięcy legalnego działania Solidarności i okresu stanu wojennego, to jeden człowiek, a drugi - to z okresu funkcjonowania i kształtowania się polskiej wolności i demokracji już po 1980 roku" - wspominał w rozmowie z PAP Lis, obecnie poseł Demokratycznego Koła Poselskiego Stronnictwa Demokratycznego.

"Myślę, że tak, jak ta pierwsza część tej jego historii jest chlubna, to to, co potem robił do chlubnych nie należy" - dodał Lis.

Jak zaznaczył, chodzi m.in. o antysemickie wypowiedzi i przedsięwzięcia ks. Jankowskiego. "To burzyło jego wizerunek jako księdza, kapelana. Podkreślało też jeden element, który się pojawiał dość często, a mianowicie oskarżenia polskiego Kościoła, duchowieństwa o antysemityzm. On dawał pożywkę dla tego typu oskarżeń" - zaznaczył Lis.

Lis, działacz opozycji z Gdańska, wspomina też ks. Jankowskiego jako osobę otwartą, ale również oryginalną, ekstrawagancką. "Lubił wyróżniać się wśród innych osób, jak szedł na jakieś przyjęcie ubierał się w sposób ekstrawagancki. Bardzo lubił też podkreślać zamożność - jeździł mercedesem dobrze wyposażonym, miał kontakty w Niemczech. Na pewno jest to postać oryginalna i ciekawa" - zaznaczył Lis. (PAP)

mkr/ ura/ mhr/

Tagi: bogdan lis, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz