Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bohatyriowa i Koziej o współpracy polsko-ukraińskiej

0
Podziel się

O współpracy polsko-ukraińskiej i wielostronnej, efektach szczytu NATO w
Lizbonie i projekcie obrony przeciwrakietowej rozmawiali we wtorek szef BBN Stanisław Koziej i
sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Raisa Bohatyriowa.

bEgjJqCt

O współpracy polsko-ukraińskiej i wielostronnej, efektach szczytu NATO w Lizbonie i projekcie obrony przeciwrakietowej rozmawiali we wtorek szef BBN Stanisław Koziej i sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Raisa Bohatyriowa.

Koziej, na którego zaproszenie przybyła Bohatyriowa, zapewnił o gotowości do współpracy także po decyzji Rady Najwyższej Ukrainy, że pozostanie ona poza blokami militarnymi.

"Mieliśmy plany współpracy, gdy Ukraina deklarowała chęć włączenia się w struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dzisiaj Ukraina dokonała wyboru, przyjęła koncepcję pozablokowości. Przyjmujemy to do wiadomości, szanujemy wybór Ukrainy i chcemy współpracować z taką Ukrainą, jaką ona sama chce być. Niezależnie od tego, czy zmierzałaby do struktur zachodnich, czy chce w inny sposób kształtować swoją politykę, swoją strategię" - powiedział dziennikarzom po spotkaniu z ukraińską delegacją szef BBN.

bEgjJqCv

"Mamy jednakowe podejście do zagrożeń asymetrycznych; jednakowe podejście do budowy systemu bezpieczeństwa w Europie. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w ramach Euro 2012. Chcemy nie tylko grać w finale tych mistrzostw, ale także dobrze zabezpieczyć przebieg tej imprezy" - powiedział Koziej.

"Bardzo pozytywnie oceniamy efekty szczytu lizbońskiego, także w kontekście funkcjonowania Komisji Ukraina NATO" - powiedziała Bohatyriowa. Przypomniała, że prezydent Wiktor Janukowycz, mimo decyzji o pozostaniu poza sojuszami, zadeklarował, że współpraca Ukrainy z sojuszem będzie kontynuowana.

Sekretarz RBNO zaznaczyła, że "Ukraina nie tylko wyraziła chęć udziału w budowie europejskiego systemu obrony przeciwrakietowej, ale zaproponowała wykorzystanie ukraińskich stacji radarowych". "Jeżeli ta propozycja zainteresuje sojusz, jesteśmy gotowi konkretnie współpracować" - dodała.

Podkreśliła, że Ukraina popiera zapisaną w nowej koncepcji strategicznej NATO ideę współpracy z Rosją w projekcie obrony przeciwrakietowej.

bEgjJqCB

Z uznaniem odniósł się do tej deklaracji Koziej. "Gotowość Ukrainy do udziału w projekcie obrony przeciwrakietowej oceniam jako dobry sygnał, który świadczy o tym, że system obrony przeciwrakietowej jest potrzebą obiektywną" - powiedział.

Szef BBN wyraził przekonanie, że przy jego budowie będą musiały współpracować także inne państwa pozostające poza NATO. "Jest to odpowiedź na wyzwanie, jakim są asymetryczne zagrożenia rakietowo-nuklearne".

Koziej wyraził przekonanie, że w przyszłości powstanie globalna sieć bezpieczeństwa antyrakietowego; zaznaczył, że taką potrzebę potwierdzają informacje o artyleryjskim ostrzale terenów nadgranicznych przez Koreę Północną.

"To niedobra, niepokojąca wiadomość" - powiedział Koziej, który był szefem polskiej misji w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei. "Obserwowałem stosunki między Koreą Północną i Południową. Tam bardzo często dochodzi do napięć, niepokojów. Pojawiały się już - choć nie na taką skalę - incydenty zbrojne" - dodał.

bEgjJqCC

Jego zdaniem "nie jest to coś nadzwyczajnego, że dochodzi do incydentu". "Oczywiście niepokoi on w połączeniu z innymi informacjami napływającymi z Półwyspu Koreańskiego - jak wiadomości o dużym zaawansowaniu koreańskiego programu nuklearnego" - zaznaczył.

"Jeśli państwo nuklearne zachowuje się w tak ryzykowny, mało odpowiedzialny sposób, musi to budzić niepokój całego świata" - ocenił Koziej. Według szefa BBN jest to w pierwszym rzędzie problem dla państw regionu - USA, Chin, Rosji, chociaż NATO i UE muszą obserwować rozwój sytuacji. "Tego typu incydenty, zwłaszcza z udziałem niepewnych, nieprzewidywalnych podmiotów, mogą łatwo przerodzić się w dużo większe problemy dla bezpieczeństwa międzynarodowego" - dodał.

Bohatyriowa i Koziej rozmawiali także o bezpieczeństwie energetycznym, w tym o źródłach i drogach przesyłu nośników energii. Innym tematem była współpraca Polski i Ukrainy z Białorusią, zapoczątkowana wiosną ubiegłego roku, gdy szefem BBN był Aleksander Szczygło. "Omawialiśmy kwestie włączania Białorusi do Partnerstwa Wschodniego. Było w tej sprawie trójstronne spotkanie" - powiedziała Bohatyriowa. Dodała, że partnerzy czekają na rozwój sytuacji związanej z wyborami prezydenckimi na Białorusi.

Koziej dodał, że rozmowa dotyczyła także współpracy Polska, Ukraina i Litwa - tu jest koncepcja utworzenia wspólnej brygady oraz "ewentualności rozmów w formule Polska-Ukraina-Rumunia".

bEgjJqCD

W programie dwudniowej wizyty Bohatyriowej znalazły się także spotkania z prezydentem Bronisławem Komorowskim, rozmowy w MSZ i MON.

Jakub Borowski (PAP)

brw/ itm/ gma/

bEgjJqCW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)