Notowania

ukraina
02.05.2012 23:47

Bojkot Ukrainy. Prezydent Josipović też nie pojedzie do Jałty

Prezydent Chorwacji Ivo Josipović odwołał swój udział w majowym szczycie państw Europy Środkowej w Jałcie na Krymie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ivo Josipović/SDP/CC)

*Prezydent Chorwacji Ivo Josipović jest kolejnym politykiem najwyższego szczebla, który ze względu na sytuację przetrzymywanej w więzieniu byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko odwołał swój udział w majowym szczycie państw Europy Środkowej w Jałcie na Krymie. *

Poinformowała o tym austriacka agencja APA, powołując się na kancelarię szefa państwa chorwackiego. Josipović przyłączył się więc do tych prezydentów państw środkowoeuropejskich, którzy ze względu na niedemokratyczne praktyki oraz niewłaściwe obchodzenie się z uwięzioną ukraińską opozycjonistką postanowili zbojkotować szczyt zaplanowany na 11-12 maja.

Kancelaria chorwackiego prezydenta poinformowała również, że Josipović od początku nie przewidywał przyjazdu na Ukrainę na mecze turnieju Euro 2012. Minister spraw zagranicznych Vesna Pusić oświadczyła, że ona także raczej zrezygnuje z wizyty na Ukrainie.

Swój udział w spotkaniu na Krymie odwołał w poniedziałek prezydent Czech Vaclav Klaus. Do Jałty nie przyjadą także głowy państw Słowenii i Austrii, Danilo Tuerk i Heinz Fischer. Jako pierwszy wizytę w Jałcie odwołał prezydent Niemiec Joachim Gauck.

Gospodarzem majowego szczytu na Krymie będzie prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.51-letnia Julia Tymoszenko, konkurentka Janukowycza w wyborach prezydenckich w 2010 roku, odbywa karę siedmiu lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku. Opozycjonistka ogłosiła, że prowadzi w więzieniu strajk głodowy. Jak oświadczyła, została pobita przez strażników, którzy w nocy z 20 na 21 kwietnia siłą wywieźli ją z więzienia do szpitala.

Czytaj więcej o bojkocie Ukrainy w Money.pl
Merkel daje ostatnią szansę Janukowyczowi? Podczas gdy coraz więcej europejskich krajów wzywa do bojkotu mistrzostw na Ukrainie, kanclerz Niemiec uznała swój przyjazd na Euro 2012 za sprawę otwartą, ale...
Kolejny europejski prezydent bojkotuje Ukrainę Jednym z powodów, dla których Płewnelijew nie pojedzie do Jałty, jest sprawa byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko.
Bojkotują mistrzostwa. Czy Ukraina będzie miała Euro? Ani przedstawiciele rządu, ani rodzina królewska nie pojadą na Ukrainę, by obejrzeć spotkania swojej drużyny narodowej.
Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz