Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bokeria: w Gruzji konflikt wciąż nierozwiązany

0
Podziel się:

Konflikt gruzińsko-rosyjski wciąż nie został rozwiązany, oprócz okupacji
części terytorium problemem są ataki terrorystyczne - powiedział w poniedziałek w Warszawie
sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Gruzji Giorgi (Giga) Bokeria.

Konflikt gruzińsko-rosyjski wciąż nie został rozwiązany, oprócz okupacji części terytorium problemem są ataki terrorystyczne - powiedział w poniedziałek w Warszawie sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Gruzji Giorgi (Giga) Bokeria.

Bokeria, były wiceminister spraw zagranicznych Gruzji, przybył do Warszawy na zaproszenie szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisława Kozieja. Jak powiedział szef BBN, jego spotkanie z gruzińskim odpowiednikiem dotyczyło bezpieczeństwa regionu - w tym problemów Abchazji, Południowej Osetii, konfliktu w Górnym Karabachu i w Naddniestrzu - w kontekście integracji Gruzji z zachodnimi strukturami bezpieczeństwa, działań, jakie Gruzja zamierza podejmować dla zbliżenia do NATO i UE, a także bezpośredniej współpracy obu instytucji.

"Potwierdziliśmy polskie stanowisko dotyczące pełnego uznania i poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji" - oświadczył Koziej.

W ocenie Bokerii konflikt z Rosją z 2008 r. wciąż nie został zażegnany."Niestety, dwadzieścia procent naszego terytorium pozostaje pod okupacją Federacji Rosyjskiej; w rezultacie tej okupacji nastąpiły czystki etniczne, nadal mamy do czynienia z militaryzacją okupowanych terytoriów" - powiedział Bokeria po spotkaniu z Koziejem.

Zarzucił Rosjanom, że ich siły specjalne z terytoriów okupowanych przeprowadzają ataki terrorystyczne. "Jak powiedział prezydent Gruzji przed Parlamentem Europejskim, Gruzja wyrzeka się przemocy i jest gotowa do dialogu, ale trudno być optymistą, przynajmniej w odniesieniu do najbliższej przyszłości, kiedy mamy nie tylko okupację 20 procent terytorium, ale i dodatkowe próby wysadzania w powietrze obiektów i zabijania ludzi" - powiedział.

Zapewnił, że Gruzja chce prowadzić dialog z Federacją Rosyjską w celu rozwiązania tych problemów. "Wciąż mamy nadzieję, że ta polityka Moskwy się zmieni i będziemy mieli lepsze relacje" - dodał.

Zdaniem szefa BBN konflikt rosyjsko-gruziński był także "przykładem stosowania działań w cyberprzestrzeni". "Przygotowanie państwa do działania w cyberprzestrzeni musi być organizowane z wyprzedzeniem, a nie dopiero w formie reakcji na zaistniałe niebezpieczeństwa" - powiedział Koziej.

Szef BBN dodał, że prezydencki projekt ustawy wprowadzającej kategorię cyberprzestrzeni do regulacji dotyczących bezpieczeństwa i stanów nadzwyczajnych, nie budzi zastrzeżeń merytorycznych ani politycznych. "W związku z tym mamy nadzieję, że parlament zdąży jeszcze w tej kadencji tę ustawę przyjąć, aby mogła wejść w życie do końca tego roku" - powiedział.

"Polska była i jest przykładem i inspiracją dla rządu i narodu Gruzji jeżeli chodzi walkę o wolność i wyzwolenie się z totalitaryzmu" - powiedział Bokeria. "Polska była wielkim przyjacielem we wszystkich trudnych momentach naszej najnowszej historii, głęboko to doceniamy" - dodał.

Koziej poinformował też, że niebawem odwiedzi Tbilisi, by z Bokerią przygotować nowy plan współpracy obu instytucji na kolejne lata - obecny wyczerpuje się z końcem bieżącego roku roku. (PAP)

brw/ pz/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)