Notowania

wiadomości
18.05.2011 12:55

Bollywood Brass Band w warszawskim Palladium

Koncert egzotycznego Bollywood Brass Band odbędzie się w czwartek 19 maja w warszawskim klubie Palladium. Jest to finał wiosennej edycji Ery Jazzu. Koncert poprzedzą warsztaty dla młodych muzyków poprowadzone przez artystów z Indii.

Podziel się
Dodaj komentarz

Koncert egzotycznego Bollywood Brass Band odbędzie się w czwartek 19 maja w warszawskim klubie Palladium. Jest to finał wiosennej edycji Ery Jazzu. Koncert poprzedzą warsztaty dla młodych muzyków poprowadzone przez artystów z Indii.

"Era Jazzu przygotowała pod hasłem +East Meets Jazz+ koncert egzotycznego Bollywood Brass Band, który zaprezentuje żywiołowy program na jedynym koncercie w Polsce. Będzie to intrygujący i interesujący finał, naszej wiosennej edycji fetiwalu" - powiedział PAP Dionizy Piątkowski, organizator wydarzenia.

Bollywood Brass Band przedstawia najróżniejsze oblicza indyjskiej muzyki ludowej, folkloru, ceremonii oraz interpretacji filmowych przebojów spod znaku "Bollywood". Włączenie do zestawu instrumentów ludowych oraz saksofonów, trąbek, puzonów sprawia, że Bollywood Brass Band ma szlachetne, jazzowe brzmienie.

Muzyka z filmów "bollywood" jest ekspresyjna, rytmiczna i różnorodna. W większości tych filmów podstawę tzw. ścieżki dźwiękowej stanowią proste schematy harmoniczne i brzmieniowe oparte głównie o współczesny indyjski pop lub - co jest zasadą muzyki "bollywood" - połączenia popu z klasycznymi dźwiękami muzyki hinduskiej. Rzadziej pojawią się nagrania oparte wyłącznie o schemat hinduskiego stylu klasycznego czy wręcz parafrazy znanych tematów hinduskiej muzyki etnicznej - opisuje ten gatunek muzyki Piątkowski.

Charakterystyczny dla twórczości Bollywood Brass Band jest album "Movie Masala". Zawiera on kolekcję filmowych przebojów skomponowanych przez popularnych indyjskich kompozytorów związanych z tamtejszym przemysłem filmowym, m.in. duet kompozytorski Laxmikant i Pyarelal oraz R. D. Burmana.

Warto przypomnieć - zauważa Piątkowski - że movie masala - jest gatunkiem filmowym specyficznym dla indyjskiej kinematografii. Ciekawe jest pochodzenie jego nazwy, a mianowicie od mieszanki masala. Podobnie jak przyprawa, masala movie jest mieszanką wielu gatunków filmowych, głównie musicalu z melodramatem i komedią romantyczną, ale także kryminałem, thrillerem, filmem akcji, a ostatnio nawet z horrorem. Film masala movie trwa około trzech godzin i jest w nim średnio pięć piosenek.

Jak informuje Piątkowski, przed czwartkowym występem Era Jazzu zaprasza na "Drums and Rhythms" - warsztaty muzyczne skierowane głównie do młodych muzyków. W warszawskim klubie Chwila rad udzielać będą muzycy The Bollywood Brass Band: Jas Daffu - wirtuoz gry na dhol, hinduskiej odmianie dwustronnego bębna; mistrz gry na tabli Rav Neiyyar; perkusista Philippe d'Amonville, który gra zarówno world music, jak i fusion, funk, jazz, reggae, soul, groove, beats.

Warsztaty są bezpłatne i adresowane do entuzjastów gry na instrumentach perkusyjnych. "Niewykluczone, że efektem warsztatów będzie jakaś forma muzycznego happeningu na wieczornym koncercie" - mówi szef Ery Jazzu. (PAP)

abe/ mlu/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz