Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Boni chce wzmocnić współpracę z samorządami ws. informatyzacji

0
Podziel się:

Szef MAC Michał Boni proponuje samorządowcom współpracę dot. informatyzacji
usług publicznych. Boni chce, by projekty cyfryzacyjne realizowane przez rząd i samorządy były
zintegrowane. Służyć temu ma zainaugurowany w czwartek program "Linia Współpracy".

Szef MAC Michał Boni proponuje samorządowcom współpracę dot. informatyzacji usług publicznych. Boni chce, by projekty cyfryzacyjne realizowane przez rząd i samorządy były zintegrowane. Służyć temu ma zainaugurowany w czwartek program "Linia Współpracy".

Minister administracji i cyfryzacji otworzył w czwartek w Centrum Konferencyjnym Stadionu Narodowego w Warszawie konferencję poświęconą programowi "Linia współpracy Rządu i Samorządu Terytorialnego". Poza reprezentantami resortu wzięli w niej udział samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji zajmujących się informatyzacją usług publicznych.

Boni podkreślił, że informatyzacja usług publicznych postępuje dzięki wysiłkowi nie tylko administracji centralnej, ale także - a może przede wszystkim - samorządów. Zwrócił uwagę, że większość usług publicznych - ponad 85 proc. - realizowanych jest na poziomie samorządowym. Jak mówił, celem programu "Linia Współpracy" jest, by te inicjatywy - rządowe i samorządowe - wzajemnie się wspierały i uzupełniały.

"Do tej pory budowaliśmy świat cyfrowy każdy trochę dla siebie. Byłoby dobrze, gdybyśmy umieli w najbliższych miesiącach i latach tę energię, która już zaowocował projektami i tę nową energię do nowych projektów wykorzystać wspólnie, żeby to, co zbudujemy - oferta cyfrowa dla ludzi - było spójne ze sobą" - powiedział Boni.

Jak dodał, Polska potrzebuje kapitału społecznego. "Kapitał społeczny to gotowość do współpracy, do słuchania siebie wzajemnie, do kompromisu. Liczę na to, że +Linia Współpracy+ będzie się rozwijała, będzie krzepła i przynosiła jak najwięcej dobrych, wspólnych projektów z korzyścią dla obywateli" - powiedział Boni.

Zaznaczył, że nie uda się zrealizować Programu Operacyjnego "Polska Cyfrowa", jeśli nie będzie współpracy na linii rząd-samorząd terytorialny. "Ten program, szacowany na mniej więcej 10 mld zł, powinien powstawać razem z wami. Dzisiejsze spotkanie otwiera bardzo intensywne konsultacje, współpomysły i współdziałanie" - zwrócił się do samorządowców Boni.

Program "Polska Cyfrowa" opiera się na czterech priorytetach: rozwój sieci szerokopasmowego internetu, sprawna e-administracja i otwarty rząd, edukacja i integracja cyfrowa społeczeństwa oraz e-gospodarka.

Program "Polska Cyfrowa" - mówił Boni - zakłada m.in., że do roku 2020 r. wszyscy Polscy będą mieli dostęp do internetu o szybkości minimalnej 30 Mb/s, a połowa gospodarstw domowych będzie korzystała z internetu o szybkości 100 Mb/s.

Elementem programu "Polska Cyfrowa" jest też program "cyfrowa szkoła", który - zaznaczył Boni - nie oznacza tylko cyfrowych podręczników i elektronicznych pomocy dydaktycznych dofinansowanych przez rząd, ale także nowe umiejętności nauczycieli i "e-zasoby edukacyjne".

Zapewnił, że MAC jest w stanie zapewnić samorządowcom potrzebne im przy realizacji poszczególnych projektów ekspertyzy. Jak powiedział, w ramach programu "Linia Współpracy" będą działały cztery zespoły robocze: ds. elektronizacji usług administracji, ds. e-umiejętności i partycypacji cyfrowej, ds. otwartego rządu oraz ds. sieci szerokopasmowych finansowanych ze środków UE. (PAP)

mzk/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)