Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Boni chce, żeby wojewodowie sprawdzili wzory deklaracji śmieciowych

0
Podziel się

Minister zlecił, aby w przypadku stwierdzenia naruszeń prawa korzystać z dostępnych środków nadzorczych.

Boni chce, żeby wojewodowie sprawdzili wzory deklaracji śmieciowych
(Stawinski/Reporter)
bDndguJh

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni chce, aby wojewodowie i prezesi Regionalnych Izb Obrachunkowych sprawdzili, czy przyjęte przez gminy uchwały określające wzory deklaracji śmieciowych są zgodne z ustawą o ochronie danych osobowych - poinformowało MAC.

Minister zlecił, aby w przypadku stwierdzenia naruszeń prawa korzystać z dostępnych środków nadzorczych, w tym także z możliwości zaskarżenia uchwały do sądu administracyjnego. Jak dodał resort, miałoby to miejsce, gdyby rada gminy nie dokonała odpowiednich zmian zapewniających zgodność treści uchwały z rozwiązaniami prawnymi regulującymi kwestie ochrony danych osobowych.

W poniedziałek generalny inspektor ochrony danych osobowych Wojciech Wiewiórowski poinformował, że do jego biura wpłynęło kilkadziesiąt pytań i skarg ws. zbierania niektórych informacji przez gminy w deklaracjach śmieciowych. Wskazał, że niektóre samorządy bezprawnie żądają np. danych o kontach bankowych lokatorów, czy danych osób zamieszkujących z właścicielem nieruchomości jak np. imię i nazwisko czy numer PESEL.

bDndguJj

GIODO poinformował także, że niektóre gminy niesłusznie żądają od swoich mieszkańców dodatkowych zaświadczeń np. o odbywaniu służby wojskowej bądź dokumentów potwierdzających stałą nieobecność na terenie posesji.

Obowiązek składania tzw. deklaracji śmieciowych wynika ze znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowe prawo obliguje właścicieli nieruchomości do złożenia wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta specjalnej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Właściciel nieruchomości deklaruje w niej m.in. czy będzie segregował śmieci, co wpływa na cenę.

Czytaj więcej w Money.pl
Ta ustawa drenuje kieszenie Polaków _ Ustawa, która ma wejść od 1 lipca, powinna być zniesiona. PiS złożył w tej sprawie projekt ustawy. Oczekujemy, że parlament szybko te zmiany przyjmie. _
Uwaga! Rozwiąż te umowy do 1 lipca Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 lipca gmina przejmie odpowiedzialność za gospodarkę odpadami komunalnymi wytwarzanymi na jej terenie.
Spółdzielcy idą do TK. Ustawa nie wejdzie? Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP zapowiada, że zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego tzw. ustawę śmieciową.
bDndguJK
Źródło:
KOMENTARZE
(0)