Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Boni: informatyzacja może być turbodoładowaniem gospodarki

0
Podziel się:

Według ministra cyfryzacji Michała Boniego, inwestycje w szerokopasmowy
dostęp do internetu mają w latach 2014-2020 zwiększyć PKB łącznie o 4 proc. Służyć ma temu szereg
projektów związanych z informatyzacją państwa, w tym Program Operacyjny Cyfrowa Polska.

Według ministra cyfryzacji Michała Boniego, inwestycje w szerokopasmowy dostęp do internetu mają w latach 2014-2020 zwiększyć PKB łącznie o 4 proc. Służyć ma temu szereg projektów związanych z informatyzacją państwa, w tym Program Operacyjny Cyfrowa Polska.

"Świat cyfrowy się rozrasta. W tym kontekście turbodoładowanie gospodarki może być przyniesione przez państwo optimum - z szacunkiem do obywatela, z człowiekiem i obywatelem w centrum, ale z wykorzystaną całą nowoczesną technologią" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej minister cyfryzacji i administracji Michał Boni.

Podkreślił, że cyfryzacji państwa służyć ma m.in. Program Operacyjny Polska Cyfrowa, w ramach którego do 2020 roku z funduszy prywatnych i państwowych wydane ma zostać 25-30 mld zł, głównie na inwestycje zwiększające dostęp obywateli do sieci szerokopasmowej.

Minister podkreślił, że stanie się tak przez uwolnienie pasm radiowych 800 i 1800 Mhz, co według szacunków może wygenerować inwestycje na poziomie około 6 mld złotych rocznie. Innymi istotnymi źródłami finansowania będą fundusze unijne i zasoby firm telekomunikacyjnych. Według MAC inwestycje w dostęp do sieci zaowocują łącznie 4 proc. wzrostem PKB w latach 2014-2020. Zakończenie przetargów na sprzedaż pasm zaplanowane jest na przełom lat 2012/2013 (pasmo 1800 Mhz) i 2013 rok (pasmo 800 Mhz).

Istotnymi elementami cyfrowego państwa mają być też projekty takie, jak Cyfrowa Szkoła, pełne wdrożenie cyfrowej telewizji naziemnej, wprowadzenie Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej (CRIP) czy wejście w życie ustawy o informatyzacji i przygotowanie platformy e-PUAP do nowych funkcji. W ramach budowy e-administracji MAC realizuje 26 projektów w tym m.in. e-podatki, możliwość założenia działalności gospodarczej online, odpisy z KRS, dostęp do ksiąg hipotecznych. 3,3 mld złotych przeznaczone na nie do końca 2015 roku pochodzą z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka.

Minister podkreślił, że głównym celem przyświecającym cyfryzacji i internetyzacji administracji rządowej jest zwiększenie komfortu użytkownika, korzystającego z usług oferowanych przez e-państwo. Informatyzacja ma według niego w pierwszej kolejności służyć obywatelom, a nie urzędom. Boni zapowiedział, że Centralne Repozytorium Informacji Publicznej (CRIP) zostanie uruchomione w połowie 2013 roku. Ma ono zawierać informacje o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności społeczeństwa informacyjnego i zapewniać stały dostęp obywateli do informacji publicznej.

Zamieszczanie informacji publicznych online wymaga jednak według ministra doprecyzowania definicji informacji publicznej - tak żeby urzędnicy nie tamowali dostępu do informacji publicznej pod pretekstem niejasności.

Jako przykład dobrych praktyk informatyzacji państwa Boni podał też nowe prawo telekomunikacyjne, w którym wprowadzono m.in. zapisy o krótszych umowach na usługi telekomunikacyjne (które mają na życzenie klienta wynosić nawet 12 miesięcy), skróceniu (do 12 miesięcy) okresu przechowywania danych o połączeniach czy zapisy o plikach cookies, dzięki którym użytkownik musi być informowany o ich działaniu przez właścicieli stron internetowych, a jednocześnie może wyrazić zgodę na ich stosowanie zbiorczo, modyfikując ustawienia przeglądarki internetowej. (PAP)

kpk/ mlu/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)