Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Boni: ocena Pawlaka prac Komitetu Stałego - nierzetelna

0
Podziel się

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Michał Boni uznał w czwartek, że
stwierdzenie wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, iż "zamula" prace legislacyjne
jest oceną nierzetelną. Przyznał, że od kilku dni zastanawia się nad sensem funkcjonowania w
polityce.

bEijKtSd

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Michał Boni uznał w czwartek, że stwierdzenie wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, iż "zamula" prace legislacyjne jest oceną nierzetelną. Przyznał, że od kilku dni zastanawia się nad sensem funkcjonowania w polityce.

Podczas środowej konferencji prasowej, na której zostały przedstawione plany PSL na drugą część kadencji parlamentu, padły też gorzkie słowa pod adresem niektórych ministrów z koalicyjnej PO.

"Jeśli chodzi o prace nad ustawami, to słusznie państwo zauważacie, że niektóre projekty są wyjątkowo zamulane i przeciąga się praca nad nimi" - mówił szef Stronnictwa, wicepremier Waldemar Pawlak. Jako winowajców "zamulania" wskazywał Komitet Stały Rady Ministrów, a także resort finansów. Pawlak skarżył się np. że nie rozumie oporu tego ministerstwa w sprawie projektu ustawy o efektywności gospodarczej.

bEijKtSf

"Nie zamulam i myślę, że to stwierdzenie wicepremiera Pawlaka jest bardzo nierzetelne. Bardzo nierzetelne, dlatego że jest wiele projektów, które wymagają uzgodnień, są różnice zdań między resortami, dosyć intensywnie, a nawet bardzo intensywnie w wielu przypadkach premierowi Pawlakowi, ministrowi gospodarki w jego projektach pomagałem, żeby uzgodnić rozwiązania z ministrem finansów" - powiedział Boni w czwartek w Radiu TOK FM.

Boni powiedział, że w przypadku ustawy ustawy o efektywności gospodarczej "są różne spojrzenia i projekty". "Gdyby nie moja interwencja, to byśmy leżeli z tą ustawą i z tym projektem w lesie, a po trzech spotkaniach, które przeprowadziliśmy w ostatnich 4-5 tygodniach myślę, że powoli zbliżamy się do rozwiązania i sądzę, że ono będzie bliskie temu co minister gospodarki oczekiwał, ale argumenty będą jasno przedstawione tak, że sądzę, że minister finansów będzie mógł je zaakceptować" - podkreślił.

"Na tym polega uzgadnianie stanowisk" - zaznaczył.

"Jeśli pan wicepremier Pawlak, nierzetelnie osądzając pracę Komitetu, uważa, że ja stoję tutaj na przeszkodzie, to po prostu jest mi bardzo przykro, że nie zadał sobie trudu, żeby spojrzeć na to jak niektóre projekty, które MG półtora roku temu zapowiadało, w ogóle nie ujrzały jeszcze światła: ta druga wersja ustawy takiej deregulacyjnej, ustawa o podpisie elektronicznym" - wyliczał Boni.

bEijKtSl

Podkreślił, że są to trudne sprawy i nikogo nie obwinia. "W związku z tym musimy jeszcze poanalizować i popracować" - dodał.

Boni był również pytany o środową wypowiedź Pawlaka dla RMF FM, w której ocenił on, że nie ma żadnego rządowego planu naprawy finansów publicznych, który w piątek ma przedstawić premier, tylko "osobista inicjatywa Donalda Tuska". Twierdził, że o programie nic nie wie.

Szef Komitetu Stałego zapewnił, że podczas prac "nad planem rozwoju i konsolidacji finansów różne elementy cząstkowe, resortowe były konsultowane, także w częściach, które dotyczyły wzmocnienia i poprawienia warunków do funkcjonowania przedsiębiorczości".

"Odpowiednie propozycje, pytania, co można byłoby w tym umieścić, zostały przedstawione ministrowi gospodarki. O ile wiem formalnie odpowiedź na to pytanie nie nadeszła i jak rozumiem intencją pana premiera było to, że wtedy, kiedy te uwagi z resortów zbierzemy, to ta inicjatywa zostanie przedstawiona, oczywiście też po to, żeby potem Rada Ministrów nad nią dyskutowała, zaakceptowała i później realizowała" - mówił Boni.

bEijKtSm

Dopytywany, czy ktoś chce zerwać koalicję PO-PSL, odparł: "ja tego nie interpretuję, dlatego że od kilku dni zadaję sobie pytanie o taką granicę sensowności udziału w polityce".

"Mój udział w polityce wiąże się z podejściem merytorycznym, chęcią dostrzegania problemów, polskich problemów, ich rozwiązywania nie tylko w krótkim horyzoncie po to, żeby zbijać kapitały polityczne, ale w długim horyzoncie po to, żeby rozwiązywać prawdziwe problemy Polaków. Jeśli ta praca przynosi więcej kosztów niż korzyści, jeśli mamy taki klimat jak się pojawia podczas przesłuchań komisji śledczej, jeśli pojawiają się nierzetelne oceny czyjejś pracy, to zadaję sobie takie pytanie o sens uczestnictwa w polityce" - mówił.

Boni zapewnił, że nigdy nie mówił, iż należy zlikwidować KRUS. "Pan premier Pawlak też jakoś tak (to) wczoraj zinterpretował oceniając list 10 ekonomistów, gdzie to się pojawiło. Jestem radykalnie przeciwny takiemu rozwiązaniu. Chciałbym, żeby różne rzeczy były oceniane rzetelnie, jeśli nie są oceniane rzetelnie, a stają się przedmiotem gry, to jak każdy człowiek mam prawo zadawać sobie pytanie o sens uczestniczenia w polityce, o granice tego sensu" - zaznaczył.

Dodał, że "od wielu, wielu miesięcy" trwają prace "w zespole powołanym przez pana premiera, z ministrem rolnictwa i ministrem finansów na temat ubezpieczeń rolniczych". "Pan premier Pawlak o tym wie, więc jeśli publicznie mówi dlaczego ja się zajmuję KRUS-em, to tak jakby nie chciał pamiętać, że jest zarządzenie, które mnie powołuje na szefa tego zespołu i mamy tam bardzo dobrą współpracę" - mówił. (PAP)

bEijKtSn

rda/ par/ woj/

bEijKtSG
praca
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)