Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Boni: od września w Białymstoku program przeciwdziałania rasizmowi

0
Podziel się:

#
dochodzi więcej szczegółów
#

# dochodzi więcej szczegółów #

17.06. Białystok (PAP) - Od września w Białymstoku ruszy pilotażowy program przeciwdziałania rasizmowi i ksenofobii, by poprzez integrację mieszkańców działać na rzecz skutecznego reagowania w przypadku aktów nietolerancji - poinformował w poniedziałek szef MAC Michał Boni.

Minister Boni wziął w poniedziałek w Białymstoku udział w posiedzeniu specjalnego zespołu, który powstał przy wojewodzie podlaskim po serii incydentów o charakterze rasistowskim. W jego skład wchodzą m.in: policja, straż graniczna, prokuratura.

"Rozmawialiśmy o tym, że potrzebne są działania zintegrowane po jednej stronie, dobre monitorowanie i szybkie, sprawne reagowanie, doprowadzanie do wyjaśnienia, skazania przestępców i zebranie wszystkich dowodów. Ale po drugiej stronie, jeśli chcemy przerwać mur obojętności, potrzebne jest także działanie w środowiskach, w których tego typu zdarzenia następują. I to jest druga część tego projektu" - powiedział na konferencji prasowej Boni.

W ramach programu, na razie na dwóch białostockich osiedlach, gdzie doszło do incydentów o charakterze rasistowskim, od września animatorzy będą działać na rzecz integracji, choćby przy wspólnym grillowaniu, by mieszkańcy mogli się bliżej poznać tak, by "zbudować w nich poczucie, że są społecznością" - mówił minister administracji i cyfryzacji. Potem - jak dodał - projekt ma być rozszerzony, by wypracowana formuła mogła być stosowana w każdym miejscu, bo incydenty rasistowskie zdarzają się również w innych regionach kraju. Dlatego projektem zajmie się rada ds. ksenofobii przy MAC.

Boni podkreślił, że jest przekonany, iż na osiedlach, gdzie były incydenty, mieszkają dobrzy ludzie, ale jest ważne, by w momencie gdy dochodzi do ataków rasistowskich umieli zareagować. "Żeby to było hamowane, tamowane przez jasno zdeklarowaną postawę społeczną. Żeby to osiągnąć, potrzebne jest poczucie tego, że jest się społecznością i takie działania budujące te społeczności będziemy tworzyli" - wyjaśnił Boni.

W realizacji programu będą współdziałać: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. MAC przekaże 200 tys. zł na ten cel na 2013 rok na uruchomienie projektu. W 2014 roku pieniędzy ma być więcej, gdyż mają być odpowiednio wcześniej uwzględnione w budżecie.

Istota tego projektu polega na tym, żeby wyciągnąć ludzi z domu, by mogli się wzajemnie poznać - tłumaczył Boni. "I wtedy, kiedy będzie działo się coś złego, myślę, że zawsze łatwiej się skrzyknąć. Takie są doświadczenia z różnych krajów świata. Chcemy je tutaj wykorzystać" - mówił szef MAC. Zaznaczył, że pieniądze będą przeznaczone na animatorów, którzy zajmą się działaniami oraz na same te działania.

"Problemem jest obojętność. Pan minister Sienkiewicz (szef MSW - PAP) powiedział wyraźnie: +idziemy po was+. To +idziemy+ ma oznaczać policję, prokuraturę, wszystkie służby. Ale to +idziemy+ musi oznaczać także wszystkie inne instytucje i społeczeństwo. Wtedy dopiero będzie można izolować tych, którzy popełniają przestępstwa tego rodzaju, atakujące odmienność, atakujące rasę, kolor skóry, wyznanie czy inny sposób odmiennego bycia" - przekonywał Boni. Zaznaczył, że by "zniknął mur obojętności, potrzebny jest inny klimat społeczny i przemiana postaw obojętnych na postawy aktywne". I to jest główny cel programu. "Wtedy: +idziemy po was+ będzie znaczyło: +idziemy wszyscy razem+" - powiedział minister.

Projekt powstaje w urzędzie wojewody podlaskiego, który będzie go koordynował. Wojewoda Maciej Żywno ocenił, że program, który rekomendował ministrowi Boniemu, daje szanse na szybkie działanie i realizowanie. Przy programie będzie współpracować miasto Białystok oraz organizacje pozarządowe. (PAP)

kow/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)