Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Boni: około 20 lutego posiedzenie rady ds. ksenofobii

0
Podziel się:

Około 20 lutego rada ds. ksenofobii, zjawisk dyskryminacji i związanych z
nimi postaw nietolerancji zbierze się po raz pierwszy w nowej formule prawnej i organizacyjnej -
poinformował minister administracji i cyfryzacji Michał Boni w piątek PAP.

Około 20 lutego rada ds. ksenofobii, zjawisk dyskryminacji i związanych z nimi postaw nietolerancji zbierze się po raz pierwszy w nowej formule prawnej i organizacyjnej - poinformował minister administracji i cyfryzacji Michał Boni w piątek PAP.

Chodzi o tzw. radę przeciwko mowie nienawiści, której działania Boni anonsował publicznie pod koniec zeszłego roku.

W piątek minister pytany przez PAP w Zawierciu, kiedy po raz pierwszy zbierze się rada, odpowiedział, że "około 20 lutego".

Dodał, że chce, by stałym ciałem współpracującym z radą byli pełnomocnicy ds. mniejszości narodowych, działający przy wojewodach. Minister ma spotkać się ze wszystkimi pełnomocnikami 11 lutego.

Boni zaznaczył też, że od początku mówił nie o powołaniu nowej rady, ale o nadaniu nowej formuły i dynamiki już istniejącemu gremium. MAC informował o tym na swej stronie 30 listopada.

To Rada ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji. Jej nazwa wynika z ustawy o równym traktowaniu, na podstawie której rada została powołana zarządzeniem premiera z 28 lutego 2011 r.

W lutym ciało to ma zacząć działać w nowym kształcie i strukturze. W nowej formule to minister administracji i cyfryzacji ma kierować radą, układając odpowiednio współpracę m.in. z ministrami spraw wewnętrznych oraz edukacji. Jak powiedział minister, projekt w tym zakresie został już przyjęty przez komitet stały rządu.

"Ta rada już jest, zawsze to mówiłem. Teraz chcemy nadać temu nową rangę, bo było to ciało trochę martwe, niespecjalnie oddziaływało. Mam nadzieję, że tę nową rangę i znaczenie temu nadamy; chcemy tchnąć w radę nowego ducha i wykorzystać to narzędzie" - powiedział Boni.

"Mówiłem, że chcemy radę powołać, bo ona de facto istniała, ale spotkała się raz czy dwa i zaniknęła. My ją reaktywujemy, ale także poprzez nowelizację przepisu prawnego" - wyjaśnił.

Według niego projekt zmiany zarządzenia do podpisu premiera "wniesie pani minister ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz". "W tej sprawie niejako dzielimy się kompetencjami" - wskazał Boni.

W komunikacie opublikowanym 30 listopada na stronie internetowej MAC Boni informował, że rządowa rada będzie ważnym narzędziem społecznym. "Nie ma mowy o inwigilowaniu czy cenzurowaniu kogokolwiek, ale (chodzi) o to, by dać opór mowie nienawiści (...) Ten projekt nie jest polityczny. W odniesieniu do świata polityki ta rada nie będzie miała żadnych funkcji" - zapewniał.

Wskazywał, że mowa nienawiści, której rada chce się przeciwstawiać, istnieje w zachowaniach ludzi. Przejawia się np. w dyskryminacji mniejszości narodowych, niszczeniu symboli religijnych. Celem takiej rady - podawał - byłoby zatem przygotowywanie rekomendacji dotyczącej profilaktyki, tego jak spowodować, by mowy nienawiści było w Polsce mniej.

Szef MAC uczestniczy w piątek w sympozjum gospodarczym, zorganizowanym w Zawierciu m.in. przez katedrę gospodarki i administracji publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Patronem spotkania jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

mab/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)