Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Boni: ruszyły konsultacje społeczne programu Polska Cyfrowa

0
Podziel się:

Rozpoczęły się konsultacje społeczne programu Polska Cyfrowa - poinformował
w środę w Warszawie minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Projekt zakłada m.in.
zwiększenie zasięgu internetu szerokopasmowego, a także wsparcie dla najzdolniejszych studentów
informatyki.

Rozpoczęły się konsultacje społeczne programu Polska Cyfrowa - poinformował w środę w Warszawie minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Projekt zakłada m.in. zwiększenie zasięgu internetu szerokopasmowego, a także wsparcie dla najzdolniejszych studentów informatyki.

"Z mojego punktu widzenia istotą tego programu jest, aby stał się on takim wehikułem impetu cyfrowego, dzięki któremu będzie można rozwijać różnego rodzaju oferty i usługi cyfrowe w Polsce" - powiedział Boni. Program operacyjny Polska Cyfrowa przygotowany został przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Składa się on z trzech części nazywanych osiami. Pierwsza oś dotyczy zwiększenia powszechnego dostępu do szybkiego internetu. Jego głównym celem jest zniesienie różnic w dostępie do szerokopasmowego internetu w poszczególnych regionach Polski. Program zakłada, że do 2020 roku każdy Polak będzie mógł mieć dostęp do internetu o przepustowości, co najmniej 30 Mbp/s (obecnie taką przepustowość posiada ok. 4 proc. łączy internetowych). Taka przepustowość sieci pozwala na świadczenie zaawansowanych usług cyfrowych, w wysokiej jakości.

Druga oś dotyczy rozwoju usług e-administracji i otwartego sądu. Chodzi o ułatwienie obywatelom dostęp do e-usług związanych m.in. ze sprawami administracyjnymi, rynkiem pracy, ochroną zdrowia, wymiarem sprawiedliwości i sądownictwem, podatkami oraz udostępnianiem danych i innych informacji będących w posiadaniu instytucji publicznych. "Chcemy także zwiększyć dostęp do różnych treści o charakterze edukacyjnym, kulturalnym i naukowym, oczywiście z poszanowaniem praw autorskich" - dodał minister. Usprawnieniu w działaniach administracji publicznej ma także służyć wprowadzenie elektronicznego zarządzania dokumentami w urzędach.

Ostatnia, trzecia oś dotyczy cyfrowej aktywizacji obywateli. Jak wyjaśnił Boni, chodzi m.in. o zachęcenie do korzystania z internetu osób, które jeszcze z niego nie korzystają oraz podniesienia cyfrowych kompetencji Polaków. Minister wyjaśnił, że tym działaniom ma służyć wsparcie dla lokalnych bibliotek, ośrodków kultury w tworzeniu cyfrowych centrów aktywności.

Trzecia oś programu zakłada także przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób starszych. Boni wyjaśnił, że MAC chce w te działania zaangażować telewizję cyfrową. "Myślimy o tym żeby wykorzystać w walce z wykluczeniem cyfrowym telewizję cyfrową i zaoferować via telewizja możliwości szkolenia umiejętności cyfrowych. Takie rozwiązanie w sposób radykalny zwiększyłoby skalę możliwości odziaływania na osoby starsze" - podkreślił Boni.

Program zakłada także wsparcie dla najzdolniejszych studentów informatyki. "We współpracy ze szkołami wyższymi chcemy wyławiać takie super talenty spośród studentów informatyki i wspierać ich w rozwoju" - powiedział Boni. Minister dodał, że w programie Polska Cyfrowa zapisano działania służące zwiększeniu udziału w świecie cyfrowym osób niepełnosprawnych. Konsultacje społeczne będą trwały 35 dni, szczegóły dotyczące programu można znaleźć na stronie miniserstwa (www.mac.gov.pl).

Szef MAC przedstawił także przygotowany przez ministerstwo dokument "Non-paper" zawierający polskie priorytety działań dotyczące tematyki cyfrowej na Radę Europejską, która odbędzie się 24 i 25 października. Dokument zawiera polskie propozycje działań w czterech obszarach; kontynuacji debaty nad rozporządzeniem o ochronie danych osobowych, pakietu "Łączność na całym kontynencie" w tym dalszemu obniżeniu roamingu, zmniejszeniu stawek podatku VAT na e-booki do poziomu obowiązującego na książki papierowe oraz promocję otwartego dostępu do danych zbieranych przez instytucje publiczne. (PAP)

krm/ mlu/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)