Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Borkowski o Polakach na Litwie: obrona standardów priorytetem rządu

0
Podziel się:

litewskiego zespołu
#

litewskiego zespołu #

12.09. Warszawa (PAP) - Obrona praw nabytych mniejszości to istotny element, który musi być uwzględniony w polityce zagranicznej każdego rządu; to jeden z priorytetów naszego rządu - mówił w poniedziałek podczas posiedzenia Polonijnej Rady Konsultacyjnej wiceszef MSZ Jan Borkowski.

Usytuowana przy marszałku Senatu Rada podsumowała cztery lata współpracy środowisk polonijnych z izbą wyższą parlamentu. W posiedzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele ministerstw: spraw zagranicznych, edukacji narodowej, nauki i szkolnictwa wyższego.

Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że negocjacje w sprawie ustawy oświatowej na Litwie były przedmiotem uzgodnień premierów Polski i Litwy w czasie niedawnej wizyty Donalda Tuska w Wilnie. "Chciałem bardzo mocno to podkreślić - my nie uważamy, że to jest przedmiot presji na władze litewskie. To jest nasza troska o standardy, które powinny być realizowane i przestrzegane przez każdy kraj, który należy do Rady Europy i do Unii Europejskiej" - powiedział.

"Chodzi przede wszystkim o obronę standardów, niepogarszanie uprawnień nabytych w procesie historycznym. Dopóki trwają negocjacje, to trudno, by przedstawiciele rządu zabierali głos, chociaż strona litewska sobie nie szczędzi okazji, żeby kierować kolejne uwagi do tego, co powinno być wynikiem prac tego zespołu ekspertów" - powiedział Borkowski.

W poniedziałek w Druskiennikach na Litwie po raz pierwszy obraduje polsko-litewski zespół ds. edukacji, który ma wypracować rozwiązania służące poprawie sytuacji polskiej oświaty na Litwie. Podczas pierwszej części posiedzenia zespół rozpatrzył kwestie oświaty polskiej na Litwie, po południu zajmuje się sytuacją oświaty litewskiej w Polsce.

"Grupa ma za zadanie wypracować rozwiązania, które zapobiegną dalszemu narastaniu kryzysu z naszym litewskim partnerem" - mówił podczas posiedzenia Rady marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Poinformował, że w ciągu ostatnich czterech lat Senat przekazał ponad 24 mln zł na remonty i wsparcie dla polskich szkół na Litwie. "Szkolnictwo polskie na Litwie wymaga szczególnego wsparcia. Będziemy to robić nadal" - zapewnił Borusewicz.

W 2010 roku na wsparcie Polonii Senat przekazał w sumie 75 mln zł; w tym roku kwota jest na tym samym poziomie - wynika z informacji przedstawionej na posiedzeniu Rady.

Polacy na Litwie protestują przeciwko nowej ustawie oświatowej. Ich zdaniem uderza ona w oświatę mniejszości narodowych, również w szkoły polskie. Zgodnie z nową ustawą, od 2013 roku w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego ma zostać ujednolicony. Tymczasem program nauczania litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich różni się; w szkołach litewskich zakres literatury litewskiej jest szerszy.

Zgodnie z ustawą od 1 września w szkołach mniejszości narodowych lekcje historii i geografii Litwy oraz wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy mają być prowadzone w języku litewskim. W całości po litewsku ma być wykładany przedmiot o nazwie "podstawy wychowania patriotycznego".

Polonijna Rada Konsultacyjna przy marszałku Senatu powstała w 2002 r. Jej zadaniem jest wyrażanie opinii w sprawach istotnych dla Polonii i Polaków za granicą, dotyczących ich projektów aktów normatywnych, a także kierunków działań Senatu i jego organów w sprawach Polonii. Członkowie Rady pełnią swoje obowiązki honorowo.(PAP)

gdyj/ pz/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)