Notowania

komisja majątkowa
23.09.2010 13:41

Borowski: Trzeba się szybko zająć Komisją Majątkową

Ma projekt ustawy zmieniający zasady działania komisji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Marek Borowski (SdPl) zaapelował o pilne rozpoczęcie prac nad nowelizacją ustawy regulującej działalność rządowo-kościelnej Komisji Majątkowej. Podkreślił, że projekt w tej sprawie SdPl złożyła u marszałka Sejmu już w styczniu br. i od tego czasu _ ślad po nim zaginął _.

_ - Nasz projekt od stycznia br. leży w sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji i nikt nim w ogóle się nie zajmuje. Czarę goryczy przelał fakt, że w planie prac komisji na ten rok nie ma noweli zgłoszonej przez posłów SdPl _ - powiedział Borowski w Sejmie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t109371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kosciol;bedzie;oddawal;nieruchomosci,8,0,680200.html) Kościół będzie oddawał nieruchomości?
Poinformował, że w tej sprawie wystosował list zarówno do szefa komisji Marka Biernackiego (PO), jak i do szefa SLD Grzegorza Napieralskiego. _ Mam nadzieję, że nasz dzisiejszy apel spowoduje, że prace nad nowelizacją ruszą z miejsca. Apeluję o to do wszystkich posłów _ - powiedział Borowski.

W jego ocenie, Komisja Majątkowa funkcjonuje źle i przyszedł najwyższy czas, aby dokonać koniecznych zmian. _ Nagromadzenie przez Komisję Majątkową różnych grzechów, które w każdym innym przypadku zdyskwalifikowałyby funkcjonowanie jakiegokolwiek organu administracji publicznej w tym przypadku jednak to funkcjonowało, mimo podnoszenia tu i ówdzie krytyki _ - argumentował poseł SdPl.

Politycy SdPl w styczniu br. opracowali projekt nowelizacji ustawy o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego, w którym miałaby zostać uregulowana działalność Komisji Majątkowej. Projekt zakłada, że w postępowaniu przed Komisją Majątkową mieliby prawo uczestniczyć przedstawiciele władz gminy, na której znajduje się nieruchomość będąca przedmiotem tego postępowania. Oprócz tego władzom tym przysługiwałoby prawo odwołania do sądu administracyjnego od orzeczenia Komisji Majątkowej.

SdPl chce również, by wnioski kierowane do Komisji Majątkowej o zwrot nieruchomości lub odszkodowanie były jawne, by każdy, kto wystąpi o wgląd do tych dokumentów, miał do tego prawo. Obowiązkowe byłoby również publikowanie w Biuletynie Informacji Publicznej informacji na temat toczących się i zakończonych postępowań przed Komisją. Orzeczenia Komisji Majątkowej miałyby ukazywać się w Monitorze Polskim.

Sąd Rejonowy w Gliwicach aresztował na trzy miesiące pełnomocnika instytucji kościelnych w komisji majątkowej przy MSWiA Marka P. Jest podejrzany o korumpowanie osoby pełniącej funkcję publiczną w komisji oraz o wielomilionowe oszustwa. Został w niedzielę zatrzymany przez CBA. Gliwicka prokuratura okręgowa postawiła mu cztery zarzuty. Jeden dotyczy korumpowania osoby pełniącej funkcję publiczną w komisji majątkowej, trzy pozostałe - oszustwa na szkodę dwóch osób fizycznych i jednej instytucji na łączną sumę ok. 10 mln zł.

Postępowanie ws. nieprawidłowości w komisji majątkowej gliwiccy śledczy prowadzą od połowy 2008 r. Marek P. to już piąta osoba, która usłyszała zarzuty w śledztwie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t111369.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sld;rusza;na;wojne;z;panstwowo-koscielna;komisja,169,0,679849.html) SLD rusza na wojnę z państwowo-kościelną komisją Napieralski: To co robi Komisja Majątkowa jest niezgodne z konstytucją. Dzięki niej Kościół przejął majątek warty 24 mld złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t109371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kosciol;odcina;sie;od;aresztowanego;marka;p;,92,0,680028.html) Kościół odcina się od aresztowanego Marka P. Kloch: To że pomagał parafiom nie znaczy że nas reprezentował.
Tagi: komisja majątkowa, kościół, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz