Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Borusewicz: jest szansa na kompromis na Ukrainie

0
Podziel się:

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz podczas wtorkowego spotkania z
dyplomatami akredytowanymi w Polsce ocenił, że konflikt na Ukrainie może zostać rozwiązany na
drodze kompromisu. Jego zdaniem przebieg sytuacji w tym kraju zaskoczył zarówno Ukraińców, jak i
członków UE.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz podczas wtorkowego spotkania z dyplomatami akredytowanymi w Polsce ocenił, że konflikt na Ukrainie może zostać rozwiązany na drodze kompromisu. Jego zdaniem przebieg sytuacji w tym kraju zaskoczył zarówno Ukraińców, jak i członków UE.

"Obserwujemy z perspektywy bezpośredniego sąsiedztwa to, co dzieje się na Ukrainie; ta sytuacja wszystkich chyba zaskoczyła, nie tylko władze na Ukrainie, ale też nas tutaj w Unii Europejskiej" - powiedział Borusewicz na spotkaniu noworocznym z dyplomatami, które odbyło się w Senacie.

Marszałek podkreślił, że na Ukrainie trwa sytuacja "niepokojąco narastającego konfliktu politycznego i społecznego". "Tym niemniej informacje dnia dzisiejszego pokazują, że jest możliwość pozytywnego wyjścia z konfliktu, nie tylko tak, by go zażegnać, ale też by Ukraina poszła do przodu" - dodał.

Zdaniem Borusewicza ważne jest to, by "ukraińskie społeczeństwo obywatelskie, które doszło do głosu, zostało wysłuchane". "Obserwujemy razem ze wszystkimi na bieżąco to, co dzieje się w Kijowie i mamy nadzieję, że tamtejszy konflikt zostanie rozwikłany na drodze kompromisu" - powiedział marszałek. Jak dodał, oczekuje na wypracowanie przez obie strony konfliktu "propozycji możliwej do przyjęcia dla wszystkich".

Marszałek powiedział też dyplomatom, że rok 2014 jest dla Senatu wyjątkowy ze względu na 25-lecie odrodzenia tej izby. Podkreślił, że Senat jest "silnie powiązany" z wartościami demokratycznymi. "Dlatego odtworzenie Senatu było ważnym, pokojowym krokiem zmiany w kierunku przywrócenia wartości wolności i szacunku" - zaznaczył Borusewicz.

Kolejną rocznicą, która przypada w 2014 roku - przypomniał - to dziesięciolecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Podkreślił, że Senat jest zaangażowany w sprawy unijne głównie poprzez prace Komisji do spraw Unii Europejskiej.

Borusewicz zapowiedział też kontynuowanie dialogu z wieloma partnerami zagranicznymi Polski, m.in. z państwami Grupy Wyszehradzkiej i Trójkąta Weimarskiego. Dodał, że widzi także potrzebę aktywnego budowania stosunków zagranicznych z krajami położonymi z dala od granic Unii Europejskiej.

Marszałek złożył też dyplomatom noworoczne życzenia.

Nuncjusz Apostolski Celestino Migliore, który zabrał głos w imieniu Korpusu Dyplomatycznego, dziękował za życzenia; przypomniał, że w 2013 roku było wiele wydarzeń, których inicjatorem i organizatorem był Senat.

Wymienił w tym kontekście m.in. pierwsze wysłuchanie publiczne w Senacie dotyczące projektu ustawy o petycjach. Jak zauważył, 2014 rok będzie w Polsce "czasem ważnych rocznic", w tym 25-lecia pierwszych wolnych wyborów z 1989 r. "Cieszę się, że mogę to przywołać w tej izbie, która od samego początku przemian społeczno-politycznych w tym kraju była przedstawicielem narodu, wybranym w wolnych wyborach" - powiedział Migliore.(PAP)

wni/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)