Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Borusewicz: mamy wspólne interesy z Węgrami

0
Podziel się:

Mamy wspólne interesy z Węgrami, wspólne podejście do przyszłości -
powiedział w poniedziałek marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który od niedzieli przebywa z
dwudniową wizytą na Węgrzech.

Mamy wspólne interesy z Węgrami, wspólne podejście do przyszłości - powiedział w poniedziałek marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który od niedzieli przebywa z dwudniową wizytą na Węgrzech.

Wspólnie z marszałkiem na Węgry udała się grupa senatorów, m.in. szefowie senackich komisji Spraw Unii Europejskiej i Spraw Zagranicznych oraz urzędnicy z kancelarii Senatu.

W poniedziałek po południu Borusewicz spotkał się z wicepremierem, szefem Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej Zsoltem Semjenem. Wcześniej został przyjęty przez prezydenta Węgier Pala Schmitta.

Marszałek Senatu poinformował po spotkaniu z Semjenem, że wicepremier "przedstawił strategiczną wizję rozwoju w ramach UE linii północ-południe". Miałaby ona połączyć Polskę, Węgry, Czechy, Słowację i Chorwację. Jak wyjaśnił Borusewicz, chodzi o współpracę m.in. w zakresie energetyki i transportu. Jak ocenił, jest to wizja interesująca z punktu widzenia Polski. "Takie połączenie północy z południem, jeśli chodzi na przykład o autostrady, jest interesujące. W Unii przeważają bowiem trasy zachód-wschód" - powiedział marszałek. Zwrócił uwagę, że w Polsce powstaje obecnie autostrada A1. Jak zaznaczył, jej dalsze przedłużenie w kierunku południowym leży w interesie Polski.

"Mamy wspólne interesy z Węgrami, wspólne podejście do przyszłości i po tej rozmowie to widać" - podkreślił Borusewicz. Jak zaznaczył, w trakcie spotkania nie koncentrowano się na przeszłości, chociaż - jak podkreślił - "bardzo dobra węgierska przeszłość pomaga nam w rozmowach o przyszłości".

Również szef senackiej Komisji Spraw Unii Europejskiej Edmund Wittbrodt powiedział, że Węgry i Polska mają wspólne interesy w Unii. Jak zaznaczył, te wspólne interesy to m.in. nowa perspektywa budżetowa UE, polityka energetyczna oraz wspólna polityka rolna.

"Budżet UE powinien być jak najbardziej uwspólnotowiony, a w tej chwili w związku z kryzysem gospodarczym istnieje tendencja do tego, żeby wkłady państw do wspólnej kasy były mniejsze. Będziemy temu się sprzeciwiali" - powiedział Wittbrodt. Jak dodał, negocjacje budżetowe zaczną się podczas prezydencji Węgier i będą kontynuowane przez prezydencję Polski. Zwrócił uwagę, że po raz pierwszy w ciągu całego roku przewodnictwo w Radzie UE będą sprawowały dwa nowe państwa unijne.

Szef senackiej Komisji Spraw Zagranicznych Leon Kieres powiedział, że w czasie rozmów ze stroną węgierską położono również nacisk na wzmocnienie partnerstwa Polski i Węgier w ramach Grupy Wyszehradzkiej. "Ta współpraca ma się dobrze, ale mogłaby być lepsza" - ocenił. "Chodzi m.in. o kartę energetyczną - to Węgrzy zwłaszcza podnosili - i pewną solidarność w tej kwestii państw Europy Środkowej i Wschodniej w ramach Unii".

Wcześniej marszałek Senatu złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą tragedię katyńską, która znajduje się na skwerze im. Męczenników Katynia w Budapeszcie. Burmistrz dzielnicy, na terenie której znajduje się tablica, Balazs Bus poinformował, że w niedługim czasie w tym miejscu powstanie również pomnik upamiętniający mord na polskich oficerach.

Ostatnim punktem wizyty było spotkanie z przedstawicielami Polonii w siedzibie Ogólnokrajowego Samorządu Mniejszości Polskiej na Węgrzech.

Z Budapesztu Marzena Kozłowska (PAP)

mzk/ akuc/ mc/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)