Notowania

borusewicz
05.02.2010 14:27

Borusewicz spotka się w Moskwie z Mironowem i Ławrowem

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który we wtorek udaje się do Moskwy z oficjalną wizytą, spotka się z przewodniczącym Rady Federacji Siergiejem Mironowem i szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Podziel się
Dodaj komentarz

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, który we wtorek udaje się do Moskwy z oficjalną wizytą, spotka się z przewodniczącym Rady Federacji Siergiejem Mironowem i szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

"W najbliższy wtorek rozpoczynam oficjalną wizytę w Rosji na zaproszenie przewodniczącego Rady Federacji, pana Mironowa. Jest to rewizyta, ponieważ on (przewodniczący wyższej izby rosyjskiego parlamentu) był już w Polsce z oficjalną wizytą. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy Forum Regionów (Polski i Rosji) w Moskwie, w którym wzięło udział kilkaset osób, w tym kilkunastu marszałków województw z Polski" - powiedział Borusewicz w piątek na briefingu prasowym.

Marszałek zapowiedział, że jego dwudniowa wizyta będzie "poświęcona dalszym kontaktom parlamentarnym i rozbudowie tych kontaktów".

Dodał, że w poniedziałek do Moskwy udaje się delegacja Polsko-Rosyjskiej Grupy Parlamentarnej działającej w Senacie. Polscy senatorowie spotkają się ze swoimi rosyjskimi partnerami z grupy przyjaźni Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego. "Będą oni rozmawiać na temat współpracy i na temat II Forum Regionów (Polski i Rosji), które odbędzie się w maju bieżącego roku w Polsce" - powiedział marszałek.

Pierwsze Forum Regionów odbyło się w Moskwie we wrześniu ubiegłego roku. Inicjatywie, polegającej na zacieśnieniu dwustronnych stosunków na poziomie regionalnym, patronują Senat i Rada Federacji.

Marszałek Borusewicz zaznaczył, że jego kontakty z Siergiejem Mironowem trwają od czterech lat. "Współpraca doprowadziła do bardzo konkretnych rezultatów, czyli do kontaktów na poziomie regionów samorządowych" - dodał. "To jest istotne - tłumaczył - dlatego, że stosunki polityczne na najwyższym szczeblu to jedna rzecz, ale potrzebne jest także wypełnienie tych stosunków kontaktami na poziomie regionów".

"Moją intencją, a także intencją pana Mironowa jest tworzenie konkretnych płaszczyzn współpracy, które nie kończą się tylko na rozmowach politycznych. Ponieważ reprezentujemy wyższe izby parlamentów, rozwijamy współpracę typowo parlamentarną, między komisjami, i temu też będzie poświęcona moja wizyta" - dodał.

Marszałek podkreślił, że atmosfera wokół polsko-rosyjskich kontaktów jest coraz lepsza. "Świadczy o tym zaproszenie przez premiera Władimira Putina premiera (Donalda) Tuska do Katynia i zaangażowanie w te uroczystości strony rosyjskiej" - przyznał Borusewicz.

Pytany przez PAP, czy w swoich rozmowach poruszy sprawę przyjazdu na kwietniowe uroczystości rocznicowe do Katynia premiera Tuska i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Borusewicz zauważył, że premiera Tuska zaprosił szef rosyjskiego rządu Władimir Putin. "Te rozmowy powinny odbywać się na poziomie kancelarii premierów obu krajów. Nie jestem urzędnikiem premiera, to jest zupełnie inna płaszczyzna" - zaznaczył (w czwartek prezydent L. Kaczyński powiedział, że wybiera się do Katynia na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej - PAP).

"Spotkam się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych i zapewne na ten temat (obchodów rocznicy zbrodni katyńskiej) będę rozmawiać (...) przede wszystkim będziemy jednak rozmawiać o współpracy parlamentarnej i o Forum Regionów, ponieważ tutaj powinno być wsparcie ze strony rosyjskiego MSZ. Nasze MSZ wspiera tę inicjatywę" - podkreślił marszałek Senatu.

Zaznaczył, że z Siergiejem Ławrowem będzie rozmawiał o polsko-rosyjskich stosunkach politycznych, o perspektywie tych relacji. (PAP)

cyk/ la/ gma/

Tagi: borusewicz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz