Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Borusewicz z Ławrowem o wizycie Miedwiediewa

0
Podziel się:

O przygotowaniach do grudniowej wizyty w Polsce prezydenta Rosji Dmitrija
Miedwiediewa, śledztwie katyńskim oraz katastrofie smoleńskiej rozmawiali w czwartek w Warszawie
marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow

O przygotowaniach do grudniowej wizyty w Polsce prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, śledztwie katyńskim oraz katastrofie smoleńskiej rozmawiali w czwartek w Warszawie marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow

Borusewicz na konferencji prasowej poinformował, że jego spotkanie z Ławrowem zdominowały kwestie dotyczące współpracy polsko-rosyjskiej.

Pytany, czy rozmawiał także z rosyjskim ministrem o problemach, które sygnalizuje polska strona w związku ze śledztwem w sprawie katastrofy smoleńskiej odparł, że tak. Marszałek ocenił jednak, że - jego zdaniem - przyczyny i okoliczności katastrofy prezydenckiego samolotu zostaną "wyjaśnione do końca".

Przypomniał, że śledztwo to jest prowadzone przez polską i rosyjską stronę, przez dwie komisje i dwie prokuratury. "Czyli wszyscy wszystkim patrzą na ręce, w związku z tym uważam, że wszystkie rzeczy zostaną wyjaśnione do końca" - podkreślił Borusewicz.

Zwrócił uwagę, że teraz nie są wysuwane już "różne fantastyczne teorie", które pojawiały się na początku śledztwa. "PiS zarzuca przede wszystkim rządowi jedną rzecz - że Polska nie przejęła tego śledztwa. Ale są umowy międzynarodowe. Przejąć to śledztwo można było tylko wtedy, kiedy wysłalibyśmy desant na lotnisko w Smoleńsku i zajęli lotnisko. To oczywiście moglibyśmy wtedy to śledztwo swobodnie przejąć. Więc do takiego kuriozalnego miejsca można sprowadzić ten zarzut" - powiedział marszałek.

Poinformował też, że rozmawiał z Ławrowem o współpracy między Senatem a rosyjską Radą Federacji, która - jak mówił - układa się świetnie. "Muszę powiedzieć, że z przewodniczącym Siergiejem Mironowem z Rady Federacji współpracuję bardziej intensywnie niż z jakimkolwiek innym przewodniczącym z kraju unijnego. On podobnie mi mówił, że współpraca między Radą Federacji a polskim Senatem jest bardziej intensywna niż z jakimkolwiek krajem Wspólnoty Niepodległych Państw" - podkreślał Borusewicz.

Ławrow gości w Polsce z dwudniową wizytą. Pod przewodnictwem rosyjskiego ministra i szefa MSZ Radosława Sikorskiego odbyło się w czwartek w Warszawie posiedzenie Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej.(PAP)

eaw/ la/ jbr/

wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)