Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bp Guzdek: bez sprawnej armii bezpieczeństwo państwa może być zagrożone

0
Podziel się:

#
dochodzi wpowiedź bp Guzdka
#

# dochodzi wpowiedź bp Guzdka #

15.08. Warszawa (PAP) - Potrzebne jest ustawiczne przypominanie narodowi, że bez armii sprawnej, dobrze wyszkolonej i o wysokim morale, bezpieczeństwo państwa może być zagrożone - podkreślił biskup polowy Józef Guzdek podczas mszy św. odprawionej w warszawskiej Katedrze Polowej.

Mszą świętą rozpoczęły się w czwartek uroczystości święta polskiego wojska. Uczestniczyli w niej m.in.: zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką, szef MON Tomasz Siemoniak, kombatanci, harcerze oraz mieszkańcy stolicy.

"Dziś, w Święto Wojska Polskiego, gromadzimy się na uroczystej liturgii przy ołtarzu Chrystusa, by wspominając zwycięską bitwę z 1920 roku polecać miłosierdziu Bożemu poległych w obronie ojczyzny. Chcemy się także modlić za żyjących weteranów i kombatantów, którzy nie szczędzili krwi, nie ociągali się, ale z pośpiechem udawali się tam, gdzie potrzebowała ich ojczyzna" - mówił w homilii biskup polowy WP.

Dodał, że katedra nie jest właściwym miejscem do refleksji o strukturach i uzbrojeniu polskiej armii, ale uzasadnione jest stawianie pytań o siłę moralną wojska i o przymioty duchowe żołnierzy, które mogą prowadzić do zwycięstwa.

Bp Guzdek podkreślił, że każda wojna jest następstwem katastrofy duchowej. "Kiedy brakuje wystarczającego sprzeciwu wobec tych, którzy uczą nienawiści, kiedy szaleńcy sieją ziarna pogardy wobec ludzi innej rasy, chorych i niepełnosprawnych, przy przerażającej zmowie milczenia, świat stacza się ku przepaści zagłady" - wyjaśnił.

Zdaniem biskupa dla zapewnienia bezpiecznych granic nie wystarczą właściwe struktury dowodzenia, nowoczesne uzbrojenie i dobrze wyszkolony żołnierz. "Bez czystości serca umysł ludzki często błądzi. (...) Aby temu zapobiec należy kształtować prawe sumienie każdego obywatela, zwłaszcza żołnierza. Należy pochylać się nad jego duszą i kształtować ją tak, aby ten w drugim człowieku zawsze dostrzegał bliźniego. I aby w dobie kultu tymczasowości i względności wszelkich wartości, dochował wierności ideałom, które przyrzekał strzec i bronić ślubując na wojskowy sztandar" - podkreślił w homilii.

Bp Guzdek zaznaczył też, że w historii Polski wkład w kształtowanie patriotycznych postaw i formowanie sumień wnieśli księża kapelani, którzy zachęcali do poświęcenia i ofiary, stawali w pierwszym szeregu w okopach, jak legendarny ks. Ignacy Skorupka.

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.(PAP)

skz/ brw/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)