Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bp Kazimierz Ryczan "Zasłużony dla NSZZ Solidarność"

0
Podziel się

Medalem "Zasłużony dla NSZZ Solidarność" - przyznanym przez zjazd związku -
uhonorowany został w czwartek w Kielcach krajowy duszpasterz ludzi pracy bp Kazimierz Ryczan .
Ordynariusza kieleckiego udekorował przewodniczący Solidarności Janusz Śniadek.

bEhQAWJN

Medalem "Zasłużony dla NSZZ Solidarność" - przyznanym przez zjazd związku - uhonorowany został w czwartek w Kielcach krajowy duszpasterz ludzi pracy bp Kazimierz Ryczan . Ordynariusza kieleckiego udekorował przewodniczący Solidarności Janusz Śniadek.

Uroczystość odbyła się w bazylice katedralnej, podczas dziękczynnej mszy świętej, którą bp Kazimierz Ryczan koncelebrował w dniu swoich imienin z pomocniczymi biskupami kieleckimi - Kazimierzem Gurdą i Marianem Florczykiec. W świątyni zgromadziło się m.in. kilkuset świętokrzyskich związkowców Solidarności i 30 pocztów sztandarowych.

Lider związku powiedział, że przekazuje medal przyznany bp. Kazimierzowi Ryczanowi za upowszechnianie ideałów Solidarności z "miłością, wdzięcznością i szacunkiem". Zaznaczył, że biskup kielecki "jest jedną z tych osób, które przyjmując to odznaczenie nadają mu jeszcze większego blasku".

bEhQAWJP

Przewodniczący Regionu Świętokrzyskiego "S" Waldemar Bartosz przypomniał, że biskupie zawołanie ks. K.Ryczana brzmi "In vinculo communionis" (W więzach wspólnoty). Za owe więzy wspólnotowe Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność wyraża wdzięczność jako wspólnota złączona historią ojczystą i społecznymi celami - mówił w laudacji.

Zaznaczył, że aktywną obecność Kazimierza Ryczana w działaniach na rzecz wolności i sprawiedliwości w ojczyźnie zapoczątkowało przed 50 laty stawianie przezeń czoła represjom, podczas przymusowej, kleryckiej służby wojskowej w Morągu. W nurcie tym mieści się także okres budowania Solidarności w latach 1980-1981 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i odpowiedzialności za tę wspólnotę w czasie piastowania funkcji sekretarza, a następnie I zastępcy przewodniczącego ówczesnej komisji zakładowej - dodał szef świętokrzyskiej "S".

Podkreślił, że biskupie posługiwanie ordynariusza diecezji kieleckiej cechuje dbałość o rozwój katolickiej nauki społecznej, a także "troska o dobro wspólne, którego częścią jest społeczna sprawiedliwość jako przejaw miłości społecznej".

Bp Ryczan powiedział do zebranych: "Dziękuję wszystkim, którzy chcieli to ważne odznaczenie, najważniejsze odznaczenie, przyznać mojej osobie. Myślę, że nie zasługuję, ale jak dali, to wziąłem".

bEhQAWJV

Bp Kazimierz Ryczan - profesor socjologii na KUL - jest od 2008 r. delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa ludzi pracy. Zasiada również w radzie naukowej KEP. Był członkiem rady stałej KEP oraz przewodniczącym rady Konferencji Episkopatu Polski ds. społecznych "Iustitia et Pax" (Sprawiedliwość i Pokój).

Medal "Zasłużony dla NSZZ Solidarności" to prestiżowe odznaczenie związkowe, które otrzymało dotychczas około stu osób. Jako pierwszemu przyznano je Lechowi Wałęsie.(PAP)

mch/ itm/ mag/

bEhQAWKq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)