Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bp Marian Rojek - ordynariuszem diecezji zamojsko-lubaczowskiej

0
Podziel się:

Papież Benedykt XVI mianował bp Mariana Rojka nowym ordynariuszem diecezji
zamojsko-lubaczowskiej - poinformowało PAP biuro prasowe Episkopatu Polski. Decyzję papieża
ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Papież Benedykt XVI mianował bp Mariana Rojka nowym ordynariuszem diecezji zamojsko-lubaczowskiej - poinformowało PAP biuro prasowe Episkopatu Polski. Decyzję papieża ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Nowo mianowany ordynariusz - dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej - ma 57 lat, w zeszłym roku obchodził 30-lecie kapłaństwa. Po sześciu latach posługi biskupiej u boku metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika, bp Marian Rojek został ordynariuszem diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Diecezja, którą będzie kierował należy do metropolii przemyskiej (wraz z diecezją rzeszowską).

W ramach Konferencji Episkopatu Polski bp Marian Rojek przewodniczy pracom dwóch zespołów: Zespołu ds. Kontaktów z Przedstawicielami Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie i Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego. Jest także członkiem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Biskup Marian Rojek urodził się 9 kwietnia 1955 r. w Rzeszowie. Po ukończeniu liceum w czerwcu 1974 roku podjął decyzję o wstąpieniu do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Studia seminaryjne przerwał już w październiku, ponieważ dostał wezwanie do odbycia dwuletniej służby wojskowej. Służył w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach. Po zakończeniu służby, wrócił do przemyskiego seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1981 roku z rąk bp. Ignacego Tokarczuka w katedrze przemyskiej.

Po rocznym wikariacie w parafii Brzozów, jesienią 1982 r. został skierowany na studia specjalistyczne do Rzymu. W czerwcu 1987 roku obronił pracę doktorską z teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

Od września 1987 roku wykłada teologię dogmatyczną w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Był prefektem, wicerektorem, a w latach 2001-2005 rektorem przemyskiego seminarium duchownego. 21 grudnia 2005 roku papież Benedykt XVI mianował ks. Mariana Rojka biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej. Konsekracja biskupia odbyła się 2 lutego 2006 roku w przemyskiej katedrze. Głównym konsekratorem był metropolita przemyski abp Józef Michalik.

Za dewizę biskupiego posługiwania bp Rojek obrał słowa "Eucharystia Panis Vitae" (Eucharystia Chlebem Życia). W herbie umieścił kielich z hostią - symbol Eucharystii oraz ukoronowany monogram symbolizujący Najświętszą Maryję Pannę. Na niebieskich polach znalazły się także herby dwóch miast: Przemyśla i Rzeszowa.

Diecezja zamojsko-lubaczowska, do której został teraz skierowany, jest jedną z młodszych diecezji. Została erygowana bullą Jana Pawła II "Totus Tuus Poloniae populus" w dniu 25 marca 1992 roku. Jej pierwszym ordynariuszem był bp Jan Śrutwa (1992-2006), a następnie kierowanie diecezją przejął bp Wacław Depo (2006-2011). Po nominacji bp. Depo na arcybiskupa metropolitę częstochowskiego administratorem diecezji zamojsko-lubaczowskiej został bp Mariusz Leszczyński. Będzie pełnił tę funkcję do czasu ingresu nowego biskupa zamojsko-lubaczowskiego Mariana Rojka. (PAP)

skz/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)