Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bp Solarczyk: w ciągu dekady o 15 proc. spadła liczba powołań do kapłaństwa

0
Podziel się:

W ciągu dziesięciu lat seminaria duchowne w Polsce odnotowały spadek liczby
powołań do kapłaństwa o 15 proc. Jednak polscy klerycy stanowią i tak 25 proc. wszystkich kleryków
w Europie - poinformował delegat Episkopatu Polski ds. Powołań bp Marek Solarczyk.

W ciągu dziesięciu lat seminaria duchowne w Polsce odnotowały spadek liczby powołań do kapłaństwa o 15 proc. Jednak polscy klerycy stanowią i tak 25 proc. wszystkich kleryków w Europie - poinformował delegat Episkopatu Polski ds. Powołań bp Marek Solarczyk.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie, zorganizowanej z okazji rozpoczynającego się w najbliższą niedzielę 50. Tygodnia Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne w Kościele Powszechnym, bp Solarczyk wymienił główne przyczyny spadku powołań; są to m.in. niż demograficzny, wyjazdy młodych ludzi za granicę w poszukiwaniu pracy i brak wystarczającego świadectwa np. ze strony kapłanów.

W ocenie delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań najwłaściwszą formą duszpasterstwa powołaniowego jest świadectwo życia kapłanów, którzy swoją postawą dają świadectwo wierności nauce Chrystusa, a także rodziny i wychowawców wspierających powołania. Wyraził nadzieję, że tegoroczny Tydzień Modlitw o Powołania, zwłaszcza w kontekście Roku Wiary, wpłynie na wzrost liczby powołań do kapłaństwa.

Nawiązując do orędzia papieża emeryta Benedykta XVI na 50. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, zatytułowanego "Powołania znakiem nadziei opartej na wierze", bp Solarczyk podkreślił, że papież mówi w nim o tym, że "powołania rodzą się we wspólnotach, które żyją w klimacie głębokiej wiary i dają wyraźne świadectwo przylgnięcia do Ewangelii". Dodał, że Benedykt XVI zachęcił w nim młodych, aby "nie lękali się pójść za Chrystusem, postawić Go na pierwszym miejscu - przed rodziną, pracą, osobistymi zainteresowaniami i samymi sobą".

Jak poinformował bp Solarczyk, w seminariach duchownych diecezjalnych na koniec września 2012 roku było łącznie 3091 kleryków, w 2011 roku - 3206. W 2007 roku, a więc pięć lat temu, w seminariach w Polsce uczyło się 4257 kleryków. "Obserwując statystyki przygotowujących się do kapłaństwa i życia konsekrowanego, zauważamy pewien spadek, ale musimy wziąć pod uwagę czynniki, które mogą mieć na to wpływ, np. kryzys rodziny, zagubienie moralne i religijne młodzieży" - podkreślił hierarcha. Dodał, że patrząc jednak na sytuację na naszym kontynencie, polscy klerycy stanowią jedną czwartą (25 proc.) wszystkich kleryków w Europie.

Bp Solarczyk poinformował też, że na pierwszym roku naukę w seminariach duchownych w Polsce rozpoczęło w 2012 roku 664 kleryków, natomiast w roku 2011 - 640. Pod względem liczby kleryków w seminariach diecezjalnych przewodzi diecezja tarnowska - 214 kleryków, dalej jest diecezja warszawska - 141 kleryków i diecezja katowicka - 136 kleryków.

W seminariach zakonnych - jak zaznaczył bp Solarczyk - jest 1864 kleryków; 1501 narodowości polskiej i 363 obcokrajowców.

Krajowy duszpasterz ds. powołań ks. Marek Dziewiecki podkreślił, że o kryzysie powołań kapłańskich i zakonnych w Europie mówi się od kilku dziesięcioleci, jednak "w rzeczywistości wyraźny spadek liczby kandydatów do kapłaństwa i życia zakonnego nie jest wynikiem kryzysu powołań".

"Bóg nie przestaje wybranym przez siebie ludziom proponować kapłaństwo czy życie zakonne, podobnie jak nie przestaje większości młodych ludzi powoływać do małżeństwa i rodziny. Nie mamy zatem do czynienia z kryzysem powołań, lecz z kryzysem osób powołanych (wiele osób ma powołania, ale nie wszyscy je w sobie odkrywają - PAP)" - wyjaśnił krajowy duszpasterz ds. powołań.

Dodał, że nie liczba powołań kapłańskich nie może być przesądzająca. "Niech będzie nawet mniej kapłanów, ale za to wartościowych, którzy swoim świadectwem życia będą świadczyć o Chrystusie" - podkreślił. (PAP)

skz/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)