Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Braki w infrastrukturze barierą w rozwoju współpracy Polski i Słowacji

0
Podziel się:

Braki infrastrukturalne, zwłaszcza zbyt mało międzynarodowych połączeń
drogowych, to jedna z głównych barier w rozwoju współpracy pomiędzy Polską a Słowacją - ocenili
uczestnicy odbywającego się w czwartek w Bratysławie Forum Gospodarczego Słowacja-Polska.

Braki infrastrukturalne, zwłaszcza zbyt mało międzynarodowych połączeń drogowych, to jedna z głównych barier w rozwoju współpracy pomiędzy Polską a Słowacją - ocenili uczestnicy odbywającego się w czwartek w Bratysławie Forum Gospodarczego Słowacja-Polska.

Forum jest wprowadzeniem przed zaplanowanym na połowę maja V Europejskim Kongresem Gospodarczym, odbywającym się w Katowicach. W Bratysławie spotkali się przedstawiciele polityki i biznesu z obu krajów, którzy zgodnie mówili, że rosnąca w ostatnich latach wymiana handlowa między obu krajami mogłaby być jeszcze lepsza.

Prezes Słowackiej Izby Przemysłu i Handlu Jan Misura ocenił, że poważnym utrudnieniem w wymianie handlowej z Polską jest brak dobrych połączeń drogowych. Drogi budowane po jednej stronie granicy nie mają kontynuacji po drugiej, ciężarówki muszą jeździć objazdem przez Czechy, bo niektóre odcinki dróg nie spełniają norm obciążeniowych - wyliczał. Ocenił, że w obu krajach wybudowano wiele dróg lokalnych, zapominając o międzynarodowych korytarzach transportowych.

Wiceminister gospodarki Andrzej Dycha zwrócił uwagę, że poza brakiem wystarczającej infrastruktury, barierą utrudniającą wymianę handlową jest ciągle niedokończony projekt stworzenia jednolitego rynku europejskiego. Mimo że państwa unijne działają w jednym obszarze gospodarczym, przedsiębiorcy nie zawsze mogą w pełni swobodnie sprzedawać swoje produkty we wszystkich krajach Unii - wskazał.

Renata Juszkiewicz, prezes Rady ds. Handlu Europy Środkowo-Wschodniej, zwracała uwagę na narastające restrykcje i regulacje o charakterze protekcjonistycznym. Chodzi m.in. o utrudnianie powstania nowych centrów handlowych, nakładanie dodatkowych podatków na sieci handlowe. Takie praktyki Rada zaobserwowała np. na Węgrzech, w Rumunii i Czechach. Juszkiewicz zaznaczyła, że takie praktyki mogą prowadzić do wzrostu cen i inflacji oraz spadku jakości produktów. Przedstawiciele Rady apelują, by instytucje europejskie przyjrzały się, czy takie regulacje są zgodne z prawem europejskim.

Jak podał Dycha, wymiana handlowa między Polską a Słowacją w 2012 r. wyniosła około 7 mld euro. W 2011 r. polskie inwestycje bezpośrednie na Słowacji osiągnęły wartość 144 mln euro, słowackie w Polsce - 250 mln euro. Znaczną wartość w wymianie handlowej stanowiły dostawy komponentów do przemysłu motoryzacyjnego, silnego w obu krajach.

Uczestnicy dyskusji zwracali też uwagę, że Polska i Słowacja - konkurując ze sobą - mogą i powinny także współpracować w przyciąganiu inwestycji zagranicznych. Wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Anna Polak-Kocińska przywołała przykład krajów skandynawskich, które współpracują w tej dziedzinie, wiedząc że powstanie inwestycji w jednym kraju jest szansą dla poddostawców w kraju sąsiednim.

Bratysławskie Forum poprzedza zaplanowane na maj Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. To organizowany już po raz piąty trzydniowy cykl debat i spotkań.

Poprzednia edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywała się w 11 miejscach w Katowicach. W 105 sesjach i debatach panelowych uczestniczyło 900 panelistów i 6 tys. osób z kraju i z zagranicy. Przy obsłudze Kongresu akredytowanych było 500 dziennikarzy.(PAP)

kon/ amac/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)