Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bramora : ws. referendum zagłosuję z koalicją

0
Podziel się:

Poseł sejmowego koła Inicjatywa Dialogu Artur Bramora powiedział PAP, że w
piątek ws. referendum edukacyjnego zagłosuje tak jak koalicja, czyli przeciwko obywatelskiemu
wnioskowi.

Poseł sejmowego koła Inicjatywa Dialogu Artur Bramora powiedział PAP, że w piątek ws. referendum edukacyjnego zagłosuje tak jak koalicja, czyli przeciwko obywatelskiemu wnioskowi.

"Nie będę się podpisywał pod hucpą polityczną, nie stać nas na organizację referendum, w którym i tak nie będzie frekwencji" - powiedział Bramora PAP.

Koło Inicjatywa Dialogu liczy czworo posłów. Dwoje z nich: Halina Szymiec-Raczyńska i Dariusz Dziadzio zapowiedziało w czwartek, że zagłosują za wnioskiem o referendum. Czwarty poseł koła Bartłomiej Bodio przebywa za granicą.

Troje posłów Bramora, Dziadzio, Szymiec-Raczyńska, rozmawiało w czwartek wieczorem z szefem PSL Januszem Piechocińskim, który powiedział po tym spotkaniu PAP, że zaproponował posłom Inicjatywy Dialogu współpracę, która może się zakończyć powiększeniem klubu ludowców. Sam Bramora pytany o taką możliwość przez PAP mówił wówczas, że posłowie koła analizują sytuację i prowadzą "szeroko zakrojone rozmowy z kilkoma klubami parlamentarnymi".

W klubie PSL została zarządzona dyscyplina obecności i głosowania przeciwko wnioskowi ws. referendum, ale dwóch posłów Stronnictwa Eugeniusz Kłopotek i Andrzej Dąbrowski zapowiadało od dawna, że zagłosują za organizacją referendum. Po wprowadzeniu dyscypliny klubowej obaj mówili, że zagłosują zgodnie ze swoim sumieniem i przekonaniami.

Przeciwko wnioskowi ws. referendum opowiada się klub PO, w którym również obowiązywać będzie dyscyplina w piątkowym głosowaniu. Wniosek o referendum popierają natomiast kluby PiS, Twój Ruch, SLD i Solidarna Polska, dwoje posłów koła ID oraz większość posłów niezrzeszonych - przeciwko zagłosować ma posłanka niezrzeszona, wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka.

Sejm przyjmuje obywatelski wniosek bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Zakładając 100 proc. frekwencję (460 posłów) w głosowaniu nad wnioskiem ws. referendum, jego zwolennicy musieliby zebrać 231 głosów.

Kluby PO i PSL mają łącznie 232 posłów, a opozycja, wliczając posłów niezrzeszonych, 228. W piątkowym głosowaniu, biorąc pod uwagę deklaracje dwóch posłów PSL, Nowickiej oraz Bramory, dużą rolę odegra frekwencja na sali sejmowej. (PAP)

gł/ mok/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)