Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Branżowe struktury OPZZ wezmą udział w manifestacji górników

0
Podziel się:

Zrzeszone w OPZZ krajowe centrale związkowe górnictwa, energetyki,
przemysłu chemicznego i gazownictwa poparły zapowiedzianą na najbliższy piątek w Katowicach
kilkutysięczną manifestację górników i zapowiedziały udział w niej.

Zrzeszone w OPZZ krajowe centrale związkowe górnictwa, energetyki, przemysłu chemicznego i gazownictwa poparły zapowiedzianą na najbliższy piątek w Katowicach kilkutysięczną manifestację górników i zapowiedziały udział w niej.

W miniony piątek również śląsko-dąbrowska Solidarność ustaliła, że w manifestacji, jaka wyruszy o godz. 10 rano spod katowickiego Spodka w kierunku urzędu wojewódzkiego, wezmą udział nie tylko górnicy, ale także przedstawiciele innych gałęzi gospodarki.

We wtorek liderzy kilku branż skupionych w OPZZ w przesłanym PAP stanowisku ocenili m.in., że rząd ignoruje dialog jako podstawę komunikowania się ze stroną społeczną. "Dla pracodawcy najważniejszy jest zysk, kosztem łamania praw pracowniczych, źle opłacanej pracy, a nawet wyrzucania na bruk" - napisali związkowcy.

Działacze porozumienia zarzucili rządowi brak "rozsądnej polityki" wobec poszczególnych branż oraz "dziką prywatyzację", służącą łataniu dziury budżetowej. Wskazali, że wzrost kosztów utrzymania poszerza obszar biedy w Polsce. Zaprotestowali też przeciwko naruszaniu praw pracowników.

"Pokażmy swoją siłę i wyraźmy swoje niezadowolenie wobec łamania praw pracowniczych" - zaapelowali związkowcy, nawołując do udziału w piątkowej manifestacji.

Demonstranci przejdą sprzed hali Spodka przed gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, a potem przed siedzibę Katowickiego Holdingu Węglowego. Ma to być "ostatnie ostrzeżenie" dla rządu, by zmienił politykę wobec górnictwa.

Górnicze związki domagają się ustawowego zabezpieczenia interesów górników i spółek węglowych w przypadku prywatyzacji branży. Chcą gwarancji, że gdy spółki trafią na giełdę, Skarb Państwa zachowa w nich tzw. władztwo korporacyjne nawet wówczas, gdyby został mniejszościowym akcjonariuszem. Żądają, by środki z giełdy trafiły przede wszystkim do spółek, a nie do budżetu. Zapowiadają, że nie zgodzą się na prywatyzację bez gwarancji utrzymania układów zbiorowych pracy. Postulują 10-letnią gwarancję pracy dla załóg prywatyzowanych firm.(PAP)

mab/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)