Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bratysława: Partnerstwo Regionalne powinno wspierać rozwój infrastruktury

0
Podziel się:

Za współpracą na rzecz rozbudowy infrastruktury transportowej,
energetycznej i turystycznej, mającej połączyć Europę z Azją od Adriatyku po Bałtyk, opowiedzieli
się w oświadczeniu uczestnicy XXIII Spotkania Przewodniczących Parlamentów Partnerstwa
Regionalnego.

Za współpracą na rzecz rozbudowy infrastruktury transportowej, energetycznej i turystycznej, mającej połączyć Europę z Azją od Adriatyku po Bałtyk, opowiedzieli się w oświadczeniu uczestnicy XXIII Spotkania Przewodniczących Parlamentów Partnerstwa Regionalnego.

W piątkowych obradach w Bratysławie wzięli udział marszałek Senatu i Bogdan Borusewicz oraz wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska.

Przelot polskiej delegacji do stolicy Słowacji odbył się jedynym pozostałym w polskich Siłach Powietrznych Tu-154M Lux. Lot na trasie Warszawa-Bratysława-Warszawa jest pierwszym po ponad rocznej przerwie lotem tego samolotu o statusie HEAD - z osobami pełniącymi najwyższe funkcje w państwie.

W debacie uczestniczyli przewodniczący: czeskiej Izby Poselskiej i Senatu, Miroslava Niemcova i Milan Sztiech, słoweńskiej Rady Narodowej (izba wyższa) Blaż Kavczicz, bułgarskiego jednoizbowego Zgromadzenia Narodowego Cecka Caczewa, jednoizbowego Chorwackiego Zgromadzenia Luka Bebić, jednoizbowego Zgromadzenia Republiki Czarnogóry Ranko Krivokapić, a także wiceprzewodniczący austriackiej Rady Związkowej (izba wyższa) Susanne Neuwirth i węgierskiego jednoizbowego Zgromadzenia Narodowego Istvan Jakab.

W oświadczeniu na zakończenie posiedzenia szefowie parlamentów zgodzili się, że głównym priorytetem państw Partnerstwa Regionalnego powinien być rozwój priorytetowej infrastruktury drogowej i energetycznej oraz wspieranie turystyki w regionie.

Jak napisano w dokumencie, w europejskim interesie jest wsparcie budowy szlaków tranzytowych oraz energetycznych, "łączących Europę z Azją od Adriatyku po Morze Bałtyckie".

"W obliczu stojących przed nami wyzwań na podstawie integracji między państwami UE niezbędna jest modernizacja i rozwój sieci dróg, kolei, infrastruktury morskiej i powietrznej, która powinna stać się głównym projektem dla całej wspólnoty europejskiej" - czytamy w oświadczeniu.

Przewodniczący parlamentów za niezbędne uznali powołanie w ramach Partnerstwa Regionalnego specjalnego euroregionu, który stałby się "płaszczyzną do rozwiązywania wspólnych problemów i przyczyniłby się do zacieśnienia współpracy na rzecz rozwoju turystyki i infrastruktury w regionie".

Zgodzili się ponadto, że podstawowe znaczenie dla rozwoju turystyki ma podjęcie współpracy na rzecz wymiany kulturalnej i historycznej między państwami Partnerstwa. Uzgodnili też, że przyszłoroczne spotkanie przewodniczących parlamentów państw Partnerstwa Regionalnego odbędzie się w Austrii.

Partnerstwo Regionalne tworzy sześć państw Europy Środkowej: Austria, Czechy, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry. Zapraszane są także do gościnnego udziału w obradach: Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Czarnogóra.

Partnerstwo stanowi forum dialogu politycznego między państwami regionu. Zostało ono powołane w 2001 r. z inicjatywy ówczesnej minister spraw zagranicznych Austrii Benity Ferrero-Waldner. Dyskusje prowadzone w ramach Partnerstwa dotyczą bieżących spraw unijnych i ewentualnego ustalania wspólnych stanowisk.

Z Bratysławy Andrzej Gajcy (PAP)

agy/ kar/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)