Notowania

brazylia
18.05.2010 01:26

Brazylia przeciwna sankcjom ONZ przeciwko Iranowi

Projekt rezolucji w sprawie czwartej rundy sankcji wobec Iranu, uzgodniony przez pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, spotkał się ze sprzeciwem niektórych rotacyjnych członków tego gremium, zwłaszcza Brazylii.

Podziel się
Dodaj komentarz

Projekt rezolucji w sprawie czwartej rundy sankcji wobec Iranu, uzgodniony przez pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, spotkał się ze sprzeciwem niektórych rotacyjnych członków tego gremium, zwłaszcza Brazylii.

"Brazylia nie angażuje się w żadne dyskusje na temat projektu rezolucji, ponieważ uważamy, że zaistniała nowa sytuacja. Wczoraj doszło do porozumienia, które jest bardzo ważne" - powiedziała brazylijska ambasador przy ONZ Maria Luiza Ribeiro Viotti.

Odniosła się w ten sposób do porozumienia zawartego w poniedziałek przez Iran, Turcję i Brazylię. Zakłada ono, że Teheran przekaże 1200 kg nisko wzbogaconego uranu w zamian za paliwo do swojego reaktora badawczego. Do wymiany miałoby dość na terytorium Turcji.

Jak podkreślił we wtorek brazylijski minister spraw zagranicznych Celso Amorim, umowa ta powinna być pierwszym krokiem na drodze do szerszego porozumienia na temat irańskiego programu nuklearnego.

Zdaniem komentatorów, projekt rezolucji w sprawie nowych sankcji wobec Iranu wydaje się nie brać pod uwagę poniedziałkowego porozumienia. Ambasador USA przy ONZ Susan Rice zaprzeczyła jednak, jakoby te dwie inicjatywy się wykluczały.

W poniedziałek Teheran zaznaczył, że niezależnie od umowy z Turcją i Brazylią zamierza kontynuować program nuklearny. Tymczasem, jak podkreśliła Rice, nowe sankcje mają skłonić Iran, aby przerwał wzbogacanie uranu oraz porzucił plan budowy 10 nowych ośrodków atomowych.

Jak zapowiedziała amerykańska ambasador, rezolucja "przydałaby zębów" poprzednim trzem pakietom sankcji nałożonych na Iran.

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że projekt rezolucji przewiduje rozszerzenie listy irańskich osobistości, firm oraz instytucji, którym grozi zakaz podróżowania po świecie oraz zamrożenie zagranicznych aktywów.

Rezolucja miałaby ponadto zakazywać irańskim firmom zagranicznych inwestycji, które mogą mieć związek z programem nuklearnym Teheranu, np. w kopalnie uranu.

Projekt przewiduje także wprowadzenie zakazu sprzedaży Iranowi ośmiu kategorii uzbrojenia (m.in. okrętów wojennych, pocisków, helikopterów szturmowych) oraz opracowanie procedur, które obowiązywałyby przy międzynarodowych inspekcjach statków, podejrzewanych o transportowanie nielegalnego ładunku związanego z irańskim programem nuklearnym.

Nową rundę sankcji przeciwko Iranowi, podejrzewanemu o dążenie do pozyskania broni nuklearnej, poparło pięciu stałych członków RB ONZ: Chiny, Francja, Rosja, Wielka Brytania i USA.

"Celem tych sankcji jest nakłonienie strony irańskiej do powrotu do negocjacyjnego stołu" - oświadczył chiński ambasador przy ONZ Li Baodong. "Sankcje nie mają na celu karania zwykłych ludzi i nie powinny zaszkodzić zwykłemu handlowi" - podkreślił.

Iran oskarżany jest przez kraje zachodnie, że pod pozorem prowadzenia cywilnego programu nuklearnego chce zbudować broń atomową. Trzy poprzednie rundy sankcji ONZ Teheran zignorował.(PAP)

gsi/

6262124 6261880 6262286 6262139 6262090 arch.

Tagi: brazylia, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz