Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja w brazylii
09.06.2013 07:00

Brazylia zakontraktuje tysiące lekarzy z zagranicy

Mimo protestów Federalnej Rady Medycyny, która czuwa nad utrzymaniem standardów zawodu lekarza i reprezentuje tę grupę zawodową, rząd Brazylii zakontraktuje 13 tys. lekarzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(juhansonin / Flickr (CC BY SA 3.0))

Mimo protestów Federalnej Rady Medycyny, która czuwa nad utrzymaniem standardów zawodu lekarza i reprezentuje tę grupę zawodową, rząd Brazylii zakontraktuje 13 tys. lekarzy z Hiszpanii, Portugalii i Kuby, aby zapewnić brakującą opiekę medyczną ludności.

Władze brazylijskie nie będą wymagały od _ importowanych _ lekarzy nostryfikacji dyplomów, jak tego domagała się Federalna Rada, wprowadzają jednak dla zagranicznych lekarzy egzamin kwalifikacyjny.

Brazylijski minister zdrowia Alexandre Padilha oświadczył, że sprowadzani do Brazylii medycy będą się musieli wykazać m.in. _ znajomością problemów zdrowotnych występujących w naszym kraju _. Mają oni otrzymywać dwuletnie i trzyletnie wizy pobytowe.

Z 13 tysięcy lekarzy, których zamierza sprowadzić Brazylia, 6 tysięcy ma przybyć z Kuby, która jest wyspecjalizowana w ich kształceniu i w produkcji nowych leków. Miesięczne zarobki 3 800 zagranicznych lekarzy, którzy już pracują na przedmieściach miast brazylijskich i w oddalonych miastach interioru kształtują się na poziomie 8000 tys., tj. około 4 tys. dolarów. W Brazylii na tysiąc mieszkańców przypada jeden lekarz, w Meksyku 2 lekarzy, a w Argentynie - 3,2.

Czytaj więcej w Money.pl
"Zapowiedź ministra jest dla nas szokująca" Nasz system ochrony zdrowia uniemożliwia lekarzom prawidłową pracę, chcemy eliminować błędy, ale nie mogą one stawać się elementem gry politycznej - powiedział dzisiaj prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.
Brazylia chce importować kubańskich lekarzy Sprowadzeni specjaliści mieliby prowadzić praktykę w wiejskich regionach Brazylii.
Ten kraj zaostrza kryteria pracy dla lekarzy Rząd Davida Camerona przyznał największej organizacji samorządu lekarskiego możliwość odmowy zarejestrowania lekarza, jeśli uzna, że niewystarczająco włada angielskim.
Tagi: sytuacja w brazylii, brazylia, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz