Notowania

brazylia
25.11.2010 06:00

Brazylijska policja starała się z gangami. Zginęło 14 osób

Wiele dzielnic w Rio de Janeiro pozostaje [pod kontrolą przestępców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CrazyD/iStockphoto)

*Brazylijska policja przeprowadziła kolejną, zakrojoną na szeroką skalę, operację przeciwko przestępczym gangom w dzielnicach nędzy Rio de Janeiro, które pozostają pod ich całkowitą kontrolą. *

Podczas starć z przestępcami 14 osób poniosło śmierć. Policja zatrzymała 25 bandytów. 2 policjantów zostało niegroźnie rannych.

Celem operacji było powstrzymanie fali przestępstw dokonywanych przy użyciu przemocy, które są prawdziwą plagą tego miasta i dotyczą nie tylko zamożnych, ale i biednych mieszkańców.

Atak policji na dzielnicę Vila Cruzeiro i sąsiednie slumsy nastąpił wczoraj wcześnie rano. Wybuchła gwałtowna strzelanina.

_ - Nie rozpoczęliśmy tej wojny. Zostaliśmy sprowokowani, ale wyjdziemy z niej zwycięsko _ - powiedział rzecznik policji Henrique de Lima Castro. Dodał, że podczas ubiegłych 3 dni w obławach na przestępcze gangi wzięło udział 17.500 policjantów. 21 osób poniosło śmierć a dalszych 150 aresztowano.

Zrozpaczone rodziny ofiar podczas identyfikacji zwłok w szpitalu Getulio Vargas utrzymywały, że były to osoby całkowicie niewinne. Wznoszono wrogie okrzyki zarówno pod adresem policji jak i przestępców.

Castro ostrzegł, że w najbliższych dniach będą dokonywane kolejne obławy i że podczas akcji zagrożone mogą być osoby postronne.

Zdaniem władz, gangi zaatakowały w odpowiedzi na podejmowane przez policję w ciągu ostatnich 2 lat próby odzyskania kontroli nad dzielnicami nędzy.

Większość aktów przemocy dokonywana jest w biednych północnych i zachodnich dzielnicach Rio de Janeiro. Przestępcy wznieśli tam barykady i zapory dzięki którym zatrzymują samochody i autobusy dopuszczając się rabunków i gwałtów.

Jednak władze miasta ostrzegają, że również wschodnie, bogate dzielnice, odwiedzane masowo przez zagranicznych turystów, nie są bezpieczne.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t75367.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/marsz;na;rzecz;legalizacji;marihuany,189,0,616125.html) Marsz na rzecz legalizacji marihuany Tysiąc osób demonstrowało na plaży Ipanema w Rio de Janeiro w Brazylii.
Tagi: brazylia, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz