Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Breillat: mam nadzieję, że film ten wniesie coś do waszego życia

0
Podziel się

"Nadużycie słabości" - film francuskiej reżyserki Catherine Breillat
nakręcony został na podstawie jej dramatycznych przeżyć osobistych. Pokazywany jest na 29.
Warszawskim Festiwalu Filmowym w ramach Konkursu Międzynarodowego.

bEsaHrcR

"Nadużycie słabości" - film francuskiej reżyserki Catherine Breillat nakręcony został na podstawie jej dramatycznych przeżyć osobistych. Pokazywany jest na 29. Warszawskim Festiwalu Filmowym w ramach Konkursu Międzynarodowego.

"Nadużycie słabości" ("Abuse of Weakness") - film produkcji francusko-belgijso-niemieckiej - jest historią opisującą autentyczne wydarzenia z biografii francuskiej reżyserki, pisarki i aktorki Catherine Breillat. W 2004 r. doznała ona udaru mózgu w wyniku którego sparaliżowana została jej lewa strona ciała. Po blisko trzyletniej rehabilitacji wraca do uprawiania swojego zawodu. Rozpoczyna prace nad filmem do którego angażuje Christopha Rocancourta, powierzając mu główną rolę. Mężczyzna okazuje się oszustem, nałogowym naciągaczem, ma za sobą więzienną przeszłość.

Jednak między reżyserką - w tej roli wybitna aktorka francuska Isabelle Huppert - i Vilko - tę postać gra raper Kool Shen, nawiązuje się pewna więź: on ją fascynuje swoim autentyzmem, świeżością, odmiennością. Jest też w pewien sposób użyteczny, pomaga, gdy np. odczuwająca skutki paraliżu kobieta ma trudności z poruszaniem się. Ale też wykorzystuje momenty jej słabości i po ataku epilepsji, gdy jest ona oszołomiona lekami, podsuwa jej czek do podpisania na 15 tys. euro. Potem kolejny czek na 18 tys.euro, i jeszcze następny na 150 tys. euro. Ona te czeki podpisuje Podpisała na 800 tys. euro. Gdy w finałowej scenie filmu rodzina pyta bohaterkę, dlaczego to robiła, odpowiada "To byłam ja i nie ja".

bEsaHrcT

Breillat zapytana po projekcji, jak sobie radziła z emocjami przy produkcji tego filmu, dotykającego sfer bardzo osobistych i bolesnych, odparła, że "trudne były same wydarzenia, to, co miało miejsce w moim życiu. Natomiast robienie filmu to było źródło siły, ogromnej energii i entuzjazmu".

Według Breillat, podwójnie trudną rolę mieli aktorzy. "Oni przecież zdawali sobie sprawę, że odgrywają historię, która miała miejsce, która wydarzyła się naprawdę" - mówiła reżyserka. Dodała, że jest zachwycona kreacją Isabelle Huppert, która "jest wytrawną aktorką, a przy tym zachowuje wrażliwość nastolatki".

Twórczyni filmu pytana o dalsze losy "oszusta Vilko" powiedziała, że "akta sprawy, jaką mu wytoczyła, mają blisko 500 stron. On sam skazany został za +nadużywanie słabości+ - jak to określa prawo francuskie - na sześć miesięcy więzienia z zawieszeniem na osiem miesięcy. W tym czasie ma pracować, aby zarobić na oddanie długu". "Nie liczę na to" - powiedziała i dodała, że "francuski wymiar sprawiedliwości nie jest w stanie tego wyegzekwować".

Breillat podkreśliła, że "najgorsze jest to, że prasa francuska pisząc o Rocancourcie robi z niego jakiegoś +księcia oszustów+, o którym w Hollywood być może nakręcą film. To jest dla mnie bardzo niemiłe" - dodała.

bEsaHrcZ

Film "Nadużycie słabości" ("Abuse of Weakness") powstał w 2013 r. na podstawie powieści pod tym samym tytułem, napisanej przez Breillat w 2009 r.

Catherine Breillat (ur. W 1948 r.) zadebiutowała jako aktorka w filmie "Ostatnie tango w Paryżu" Bernardo Bertolucciego. W 1976 r. zrealizowała swój debiut reżyserski "Une vraie jeune fille". Jej filmy zdobyły liczne nagrody na najważniejszych festiwalach. Jest także poczytną pisarką, swoją pierwszą powieść opublikowała w wieku 17 lat. (PAP)

abe/ tpo/

bEsaHrdu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)