Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Broń chemiczna w Syrii. Opozycja zaprzecza

0
Podziel się:

Według niej sprawę zastosowania w marcu koło Aleppo toksycznego środka bojowego powinni zbadać inspektorzy ONZ.

Ahmad Dżarba, przewodniczący powstańców
Ahmad Dżarba, przewodniczący powstańców (PAP/EPA)

Władze Rosji twierdzą, iż to powstańcy użyli sarinu przeciwko siłom prezydenta Baszara el-Asada. Według opozycji sprawę zastosowania w marcu koło Aleppo toksycznego środka bojowego powinni zbadać inspektorzy ONZ.

- _ Wolna Armia Syryjska (WAS) stanowczo potępia wszelkie użycie broni chemicznej i zaprzecza rosyjskim oskarżeniom o zastosowaniu przez siły WAS broni chemicznej koło Aleppo (Halab) _ - oświadczył w środę Chaled Saleh, rzecznik Syryjskiej Koalicji Narodowej. Koalicja jest główną siłą opozycyjną w Syrii, gdzie od ponad dwóch lat trwa rebelia przeciwko reżimowi Asada.

- _ Tylko reżim Asada ma technologię, zdolności i gotowość do użycia tej broni _ - podkreślił Saleh. Rzecznik dodał, że _ koalicja i najwyższa rada wojskowa zwróciły się do oenzetowskich obserwatorów, aby przybyli do Syrii i zbadali użycie tej broni, ale reżim Asada odmawia _ wpuszczenia inspektorów.

Dwa dni temu ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin powiedział, że Moskwa ma dowody, iż w Syrii, podczas ataku w pobliżu Aleppo 19 marca, sarinu użyli powstańcy, a nie wojska wierne Asadowi. Rosyjscy eksperci zebrali na miejscu ataku próbki; dowody na użycie gazu bojowego przez powstańców zostały przekazane sekretarzowi generalnemu ONZ Ban Ki Munowi - powiedział Czurkin.

Tymczasem - jak podaje agencja Reuters - zachodni dyplomaci poinformowali, że Rosja zablokowała w tym tygodniu projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającej do tego, by oenzetowski zespół ds. użycia broni chemicznej w Syrii mógł wjechać do tego kraju i przeprowadzić _ obiektywne śledztwo _.

ONZ poinformowało w oświadczeniu, że szef tego zespołu Ake Sellstroem ze Szwecji i wysoka przedstawicielka sekretarza generalnego ds. rozbrojenia Angela Kane przyjęli zaproszenie od syryjskiego rządu w celu omówienia śledztwa dotyczącego rzekomych ataków chemicznych w Syrii.

Podczas ataku w pobliżu Aleppo zginęło 26 osób. Zarówno siły rządowe jak i powstańcy obwiniają się nawzajem o użycie broni chemicznej. Każda ze stron konfliktu utrzymuje, że nie użyła toksycznego środka bojowego.

Pod koniec czerwca francuski dziennik _ Le Monde _ poinformował, że w kwietniu i maju w czasie walk niedaleko Damaszku sarinu użyły syryjskie siły rządowe.

Gazeta napisała, że najnowsze wyniki badań potwierdzają _ rezultaty przekazane opinii publicznej 4 czerwca przez szefa MSZ Francji Laurenta Fabiusa i 'Le Monde' _. Tego dnia Paryż oskarżył reżim w Damaszku o użycie przynajmniej raz sarinu przeciwko rebeliantom w Syrii. Dziesięć dni później Biały Dom powtórzył te zarzuty pod adresem syryjskiego reżimu.

Czytaj więcej w Money.pl
To on będzie reprezentował buntowników Ahmad Dżarba, pochodzi z prowincji Hasaka we wschodniej Syrii.
Oficerowie sił reżimowych uciekają do Turcji To największa od miesięcy dezercja oficerów sił reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada.
Rząd oskarżony o użycie broni chemicznej Według syryjskiej opozycji zginęły dwie osoby, 23 zostały ranne.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)