Notowania

wiadomości
01.06.2011 19:19

Bronisław Komorowski 17-18 czerwca w Berlinie

Prezydent Bronisław Komorowski uda się 17 czerwca z dwudniową wizytą do Berlina w związku z 20. rocznicą podpisania traktatu polsko-niemieckiego - podała w środę dpa.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Bronisław Komorowski uda się 17 czerwca z dwudniową wizytą do Berlina w związku z 20. rocznicą podpisania traktatu polsko-niemieckiego - podała w środę dpa.

Według niemieckiego urzędu prezydenckiego Komorowski wygłosi na Uniwersytecie Humboldta "Przemówienie Berlińskie".

We wtorek po wspólnym posiedzeniu w Warszawie prezydiów Sejmu i Bundestagu marszałek Grzegorz Schetyna zapowiedział, że z okazji 20. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie odbędzie się wspólne posiedzenie rządów Polski i Niemiec, a także wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Berlinie.

W traktacie polsko-niemieckim "o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy" podpisanym w Bonn 17 czerwca 1991, Polska i Niemcy zobowiązały się do działania na rzecz "trwałego porozumienia i pojednania obydwu narodów oraz dążenia do stworzenia jednej Europy niepodzielonej granicami, w której przezwyciężone zostaną różnice gospodarcze i socjalne". Oba kraje "wyraźnie" potępiły wówczas totalitaryzm, nienawiść rasową i etniczną, antysemityzm oraz uprzedzenia względem innych narodowości.

Prezydent Niemiec Christian Wulff odnosząc się do wizyty Komorowskiego podkreślił, że to dla niego "szczególny zaszczyt, że polski prezydent w tym tak ważnym dniu, w którym przypominamy o powstaniu robotników w NRD w 1953 roku, wygłosi Przemówienie Berlińskie pod znakiem europejskiego porozumienia".

Zamieszki w NRD rozpoczęły się 17 czerwca 1953 r.; protestujący wyszli na ulice siedmiuset miejscowości. Demonstracje zostały stłumione przy pomocy wojsk radzieckich.

Agencja dpa informuje, że 18 czerwca obaj prezydenci zamierzają przejechać na rowerach wzdłuż dawnego muru berlińskiego, by upamiętnić wkład polskiej Solidarności w obalenie żelaznej kurtyny. (PAP)

az/ par/ gma/

9115199

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz