Notowania

katastrofa smoleńska
08.11.2012 15:06

Bronisław Komorowski zaprosi Seremeta na posiedzenie RBN ws. Smoleńska

Według prezydenta warto zbadać aspekt ewentualnego zewnętrznego czynnika działającego destrukcyjnie na społeczeństwo polskie w kontekście katastrofy smoleńskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że na posiedzenie RBN zostanie zaproszony prokurator generalny Andrzej Seremet. Według prezydenta warto zbadać aspekt _ ewentualnego zewnętrznego czynnika działającego destrukcyjnie na społeczeństwo polskie w kontekście katastrofy smoleńskiej _.

Prezydent, relacjonując posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, mówił, że dyskusja dotyczyła m.in. zagrożeń płynących _ z tytułu zewnętrznej, źle motywowanej wobec Polski inspiracji _. Ten aspekt, jak mówił Komorowski, podnosił lider Solidarnej Polski i członek RBN Zbigniew Ziobro. _ - Chcę państwu powiedzieć, że podzielam pogląd pana przewodniczącego Ziobry, że warto zbadać aspekt ewentualnego zewnętrznego czynnika działającego destrukcyjnie na społeczeństwo polskie w kontekście katastrofy smoleńskiej. Absolutnie warto _ - powiedział prezydent.

Dodał, że za pośrednictwem szefa MSW Jacka Cichockiego zwrócił się do odpowiednich instytucji _ o zbadanie, czy istnieje jakakolwiek wiedza w tym zakresie i czy możemy ją spożytkować na rozważenie także i takiego scenariusza zagrożeń w stosunku do społeczeństwa polskiego _.

Komorowski powiedział też, że zamierza zwrócić się do prokuratora generalnego z pytaniem, czy jest możliwe, by prokuratura mogła na posiedzeniu RBN ujawnić cokolwiek więcej niż do tej pory w kontaktach z parlamentarzystami i ministrami. Komorowski ocenił, że dotyczy to kwestii, która _ tworzyła niesłychanie rozhuśtane nastroje społeczne _ i _ stała się przedmiotem bardzo bolesnej batalii _.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/89/95321.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pelnomocnik;kaczynskiego;chce;innej;prokuratury,85,0,1193045.html) *Pełnomocnik Kaczyńskiego ma wniosek * Mec. Piotr Pszczółkowski uważa, że WPO w Warszawie nie daje gwarancji rzetelności w tej sprawie. - Mianowicie, czy może cokolwiek powiedzieć prokurator w kwestii istotnej, jaką są podejrzenia - w moim przekonaniu formułowane bez żadnych wystarczających podstaw, ale to warto zweryfikować - w zakresie ewentualnej koncepcji zamachu _ - wyjaśnił prezydent.

Zaznaczył, że jeżeli Seremet nie doda nic więcej ponad to, co już powiedział, to _ trzeba będzie po prostu czekać na zakończenie śledztwa prokuratorskiego _.

Według szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisława Kozieja kwestia katastrofy smoleńskiej może być omawiana na posiedzeniu Rady w połowie grudnia.

_ - Zwrócimy się do służb, do prokuratora generalnego, i jeżeli oni będą mieli coś do przedstawienia, wówczas w formie wysłuchania szefów tych instytucji państwowych na kolejnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które jest planowane w grudniu, dziś orientacyjnie to termin 19 grudnia, ta tematyka może być podniesiona, ale niekoniecznie musi _ - powiedział Koziej. _ To zależy od wstępnego rozeznania u źródeł w tych służbach i u prokuratora generalnego _ - dodał.

_ - Jeżeli w tym całym problemie służby państwa polskiego dostrzegają jakieś celowe działania zewnętrzne, to jest to kategoria z dziedziny bezpieczeństwa leżąca w kompetencji także Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Wtedy będzie sens i celowość się tym zajmować _ - ocenił Koziej.

Przed posiedzeniem RBN Ziobro powiedział, że uważa, iż Rada powinna w czwartek zająć się katastrofą smoleńską. - _ Będę chciał wnieść o rozszerzenie porządku obrad o dodatkowy punkt, a mianowicie kwestię narastającego konfliktu w Polsce związanego z wyjaśnieniem katastrofy smoleńskiej. Mamy dzisiaj sytuację, która katalizuje coraz większy spór, emocje rosną i nic nie wskazuje, że to się zatrzyma. Rzecz ma wpływ na postrzeganie Polski na arenie międzynarodowej i naszą wiarygodność. Rzecz też ma wpływ, fundamentalny, w mojej ocenie, na bezpieczeństwo polskiego państwa, bo przecież możemy być bardzo umiejętnie rozgrywani przez inne państwa w tej sprawie _ - mówił Ziobro dziennikarzom.

Czytaj więcej w Money.pl
Prokurator "na dywaniku" u szefa PiS Jarosław Kaczyński zapowiada złożenie w prokuraturze _ pewnych wniosków _.
Drastycze zdjęcia ze Smoleńska. Interwencja Interwencję ws. zdjęć zapowiedział również minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.
"Seremet i Kopacz powinni podać się do dymisji" W ten sposób Marta Kaczyńska odniosła się do ostatnich wydarzeń związanych z informacjami o pomyłkach przy identyfikacji ofiar katastrofy smoleńskiej.
"To przyczyna poparcia dla prezydenta" Europoseł PiS Janusz Wojciechowski uważa, że prezydent w dużej mierze doprowadził do podziałów polskiego społeczeństwa.
Tagi: katastrofa smoleńska, ziobro, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz