Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

Bruksela udoskonala GPS. Będzie dokładniejszy

0
Podziel się:

EGNOS lokalizuje obiekty z dokładnością dwóch metrów.

Bruksela udoskonala GPS. Będzie dokładniejszy
(mroach/CC/flickr)

Komisja Europejska zainaugurowała nowy, darmowy system wspomagania nawigacji satelitarnej o nazwie EGNOS, który ma udoskonalić znany od dawna system GPS, zwiększając jego dokładność z około dziesięciu do dwóch metrów.

System EGNOS składa się z transponderów umieszczonych na trzech satelitach geostacjonarnych, z siatki naziemnej opartej na około czterdziestu punktach pozycjonujących i czterech ośrodków kontrolnych.

Wszystkie te elementy pozostają w ciągłej łączności ze sobą. KE zapewnia, że już pokryte jest terytorium całej UE i nic nie stoi na przeszkodzie, by rozszerzyć funkcjonowanie systemu na kraje sąsiednie, północną Afrykę itd.

KE zapewnia też, że z systemu mogą korzystać posiadacze obecnych na rynku urządzeń nawigacji satelitarnej GPS, bo większość z nich spełnia niezbędne kryteria techniczne. Nie będą wymagane żadne dodatkowe pozwolenia ani certyfikaty - system EGNOS jest bezpłatny i dostępny powszechnie.

_ - System ten umożliwi realizację nowych zastosowań w wielu różnych sektorach, jak rolnictwo (zwiększając precyzję nawożenia) czy transport (np. automatyczny pobór opłat za korzystanie z dróg albo programy ubezpieczeń na zasadzie _pay-per-use, w których wysokość składki zależy od czasu używania pojazdu). EGNOS umożliwi również realizację dokładniejszych indywidualnych usług nawigacyjnych, o przeznaczeniu ogólnym lub wyspecjalizowanym (np. systemy ułatwiające poruszanie się osobom niewidomym)" - głosi komunikat KE.

W przyszłość EGNOS ma być też stosowany w ruchu lotniczym, zwiększając bezpieczeństwo.

| CO TO JEST EGNOS? |
| --- |
| EGNOS jest dziełem współpracy przemysłu europejskiego przy wsparciu Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrzne. Funkcjonowaniem zawiaduje spółka ESSP z siedzibą w Tuluzie. To swego rodzaju przymiarka do rodzącego się w bólach i z opóźnieniami złożonego z 30 satelitów europejskiego systemu nawigacji Galieo - konkurenta GPS, który ma być gotowy najwcześniej za pięć lat i kosztować co najmniej 4 mld euro. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)