Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brytyjski ekspert o możliwości poprawy stosunków Polska-Rosja

0
Podziel się:

Rzeczywista zmiana w stosunkach polsko-rosyjskich wymagałaby ze strony Rosji
przemyślenia jej strategicznych priorytetów - powiedział PAP Robin Shepherd, dyrektor ds.
międzynarodowych brytyjskiego ośrodka Henry Jackson Society.

Rzeczywista zmiana w stosunkach polsko-rosyjskich wymagałaby ze strony Rosji przemyślenia jej strategicznych priorytetów - powiedział PAP Robin Shepherd, dyrektor ds. międzynarodowych brytyjskiego ośrodka Henry Jackson Society.

Jego zdaniem, poprawa stosunków polsko-rosyjskich musi odbywać się na zasadzie wzajemności, ale inicjatywa musi wyjść od Moskwy, ponieważ "sposób, w jaki Polska została potraktowana przez Rosjan w czasie drugiej wojny światowej i po jej zakończeniu wciąż ma dla Polaków ogromne znaczenie emocjonalne i historyczne".

"Polska nigdy nie ustanowiła dyktatorskich rządów na ziemi rosyjskiej. Dlatego naprawa stosunków z Polską zależy od Rosjan" - zaznaczył komentator spraw międzynarodowych Shepherd, który w przeszłości był szefem biura "Timesa" w Moskwie.

"Jeżeli Moskwa dojdzie do wniosku, że chce lepszych strategicznych stosunków z UE, to wówczas przekonanie o tym Polaków byłoby ważnym krokiem prowadzącym do osiągnięcia tego celu" - wskazał.

"Wygląda na to, że Rosja zachowuje się bardzo poprawnie i z sympatią wobec Polaków po tragedii pod Smoleńskiem, ale żeby mogło dojść do rzeczywistej poprawy w stosunkach dwustronnych, sami Rosjanie muszą zastanowić się nad swoimi strategicznymi priorytetami. Nie wydaje mi się, żeby (premier Władimir) Putin tego chciał i był do tego zdolny" - dodał.

Shepherd uważa, że Rosjanie postrzegają Polaków jako antyrosyjski element w UE, a polityczny establishment w Moskwie, wywodzący się z dawnego KGB, ma wobec nich duże urazy, m.in. dlatego, że tak zdecydowanie opierali się komunizmowi.

"Ludzie, którzy są dziś w Moskwie u władzy, wciąż nie przyjmują do wiadomości realiów komunistycznej przeszłości, zwłaszcza w odniesieniu do Polski i innych państw regionu. Antypolska retoryka jest ważnym elementem zagranicznej agendy obecnego rosyjskiego establishmentu kształtującego politykę zagraniczną" - podkreśla Shepherd.

Henry Jackson Society stawia sobie za cel oparcie geopolityki na zasadach demokracji, jest ponadpartyjnym, brytyjskim think-tankiem, angażującym się w Wielkiej Brytanii i w Europie w promowanie idei wolności, demokracji, praw człowieka, zdrowej i silnej polityki zagranicznej, obronnej i bezpieczeństwa, reform instytucjonalnych i więzów transatlantyckich. (PAP)

asw/ az/ ap/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)