Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Brytyjski lekarz zmarł w areszcie reżimu Asada

0
Podziel się

Brytyjski lekarz, który pracował jako ochotnik w szpitalach
polowych w Syrii, zmarł po rocznym pobycie w więzieniu reżimu prezydenta Baszara el-Asada -
poinformowała we wtorek rodzina lekarza.

bErJbNEB

Brytyjski lekarz, który pracował jako ochotnik w szpitalach polowych w Syrii, zmarł po rocznym pobycie w więzieniu reżimu prezydenta Baszara el-Asada - poinformowała we wtorek rodzina lekarza.

32-letni chirurg ortopeda z Londynu Abbas Khan został aresztowany w listopadzie 2012 roku w Aleppo, w północno-zachodniej Syrii, dokąd pojechał, aby pomagać rannym cywilom. Został aresztowany w ciągu 24 godzin od przyjazdu do Aleppo.

Według brata Brytyjczyka syryjskie władze zapowiedziały zwolnienie mężczyzny w tym tygodniu; zamiast tego w poniedziałek poinformowano rodzinę lekarza o jego śmierci. Brat więzionego Brytyjczyka mówił, że był on "gotowy, by wrócić do domu" i z niecierpliwością oczekiwał na uwolnienie.

bErJbNED

Według tego źródła Khan został niedawno przeniesiony z więzienia w Damaszku do siedziby syryjskiej narodowej agencji bezpieczeństwa.

Informacje o śmierci mężczyzny przekazano jego matce, Fatimie, która przebywała w Damaszku w ciągu minionych czterech miesięcy. Kiedy wcześniej w tym roku matka odnalazła Khana w więzieniu w syryjskiej stolicy, ważył on zaledwie 32 kg i ledwie był w stanie chodzić. Twierdził, że w czasie pobytu w areszcie, bez postawienia mu zarzutów, był torturowany i przez większość czasu przetrzymywany w izolacji; mężczyzna miał dwoje dzieci.

Doniesień o śmierci lekarza nie potwierdziło na razie brytyjskie Foreign Office, które oświadczyło jedynie, że jest "skrajnie zaniepokojone". Rzecznik MSZ podkreślił, że praca brytyjskich placówek konsularnych w Syrii została zawieszona jakiś czas temu i podróże do tego kraju są odradzane. (PAP)

ksaj/ ap/

bErJbNEJ

15313145

bErJbNFe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)