Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brytyjski socjaldemokrata sprawozdawcą ACTA w PE

0
Podziel się:

Brytyjczyk z frakcji europejskich socjaldemokratów w PE David Martin został
sprawozdawcą raportu o ACTA w wiodącej w konsultacjach komisji ds. handlu międzynarodowego -
poinformował PAP szef polskiej delegacji we frakcji Wojciech Olejniczak (SLD).

Brytyjczyk z frakcji europejskich socjaldemokratów w PE David Martin został sprawozdawcą raportu o ACTA w wiodącej w konsultacjach komisji ds. handlu międzynarodowego - poinformował PAP szef polskiej delegacji we frakcji Wojciech Olejniczak (SLD).

Raport tej komisji będzie podstawą dla głosowania Parlamentu Europejskiego, który może poprzeć lub odrzucić międzynarodową umowę o walce z piractwem i podróbkami - ACTA. Odrzucenie zatrzymałoby jej ratyfikację dla całej UE.

Przed głosowaniem plenarnym będą jeszcze głosowane opinie innych komisji do raportu komisji ds. handlu międzynarodowego.

ACTA podpisały 26 stycznia w Tokio 22 kraje UE, w tym Polska, a w imieniu samej UE ambasador unijny w Tokio. Pozostałe pięć krajów UE, czyli Cypr, Estonia, Niemcy, Holandia i Słowacja, ma ją podpisać w ciągu najbliższych tygodni. Jednak by umowa weszła w życie, w Unii musi ją ratyfikować PE oraz wszystkie kraje członkowskie, dopiero wtedy ostateczną zgodę wydaje Rada UE (wstępną wydała już jesienią ub.r.).

W piątek premier Donald Tusk poinformował o zawieszeniu procesu ratyfikacji ACTA w Polsce. W poniedziałek premier rozpoczął publiczną debatę nt. umowy, która wywołuje protesty internautów.

Także czeski rząd wstrzymał w poniedziałek proces ratyfikacji ACTA. Podkreślono, że gabinet musi jeszcze dokładnie przeanalizować treść umowy.

ACTA podpisały też Stany Zjednoczone, Australia, Kanada, Korea Płd., Japonia, Nowa Zelandia, Maroko i Singapur.

26 stycznia na znak protestu przeciwko podpisaniu ACTA przez UE z funkcji sprawozdawcy zrezygnował francuski socjaldemokrata Kader Arif. Ocenił, że ACTA "idzie za daleko", bo może odciąć dostęp do ratujących życie leków generycznych (z których korzystają głównie biedniejsze kraje) i ograniczyć wolność w sieci; podobne zarzuty wobec ACTA mają Zieloni i komuniści w PE. Arif podkreślił też, że chociaż rozmowy w sprawie umowy rozpoczęły się w 2007 r., reprezentujący prawa obywateli PE był odcięty od negocjacji, jak również nie był informowany o stanowisku negocjacyjnym KE i postulatach pozostałych stron.

Szefem komisji ds. handlu międzynarodowego PE jest Portugalczyk, socjalista Vital Moreira, który wskazywał na zalety ACTA, takie jak eliminacja niebezpiecznych podróbek, np. części do samochodów i lekarstw.

PE już raz wstępnie określił swoje stanowisko w sprawie ACTA pod koniec ubiegłego roku. 24 listopada w głosowaniu przepadła rezolucja odrzucająca ACTA, przeszła rezolucja popierająca umowę, ale z zastrzeżeniami i niewielką większością.

Rzecznik KE ds. handlu John Clancy przekonywał niedawno, że obawy aktywistów w sieci są bezpodstawne, a sugerowanie, że ACTA ogranicza wolność w internecie, jest kłamstwem. Rzecznik zaprzeczył, jakoby społeczność internetowa i PE nie byli konsultowani w trakcie negocjacji porozumienia, przyznał jednak, że tak jak inne międzynarodowe umowy ACTA nie była negocjowana publicznie.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ az/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)