Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brytyjskie MSW sporządziło swoją listę Magnitskiego

0
Podziel się:

Brytyjski resort spraw wewnętrznych zabronił wjazdu do Wielkiej Brytanii 60 Rosjanom, powiązanym ze sprawą śmierci prawnika Siergieja Magnitskiego.

Brytyjskie MSW sporządziło swoją listę Magnitskiego
(Secret Pilgrim/CC/Flickr)

Brytyjski resort spraw wewnętrznych zabronił wjazdu do Wielkiej Brytanii 60 Rosjanom, powiązanym ze sprawą śmierci prawnika Siergieja Magnitskiego - poinformował dziennik _ Daily Telegraph _.

Magnitski, który zarzucił funkcjonariuszom MSW Rosji zagarnięcie za pomocą sfałszowanych dokumentów równowartości 230 mln dolarów z budżetu państwa, sam został oskarżony o oszustwa podatkowe i zatrzymany w 2008 roku, a w listopadzie 2009 roku zmarł w więzieniu w wieku 37 lat. Obrońcy praw człowieka nie wykluczają, że został pobity na śmierć.

Magnitskiemu nie udzielono należytej pomocy lekarskiej podczas jego pobytu w więzieniu śledczym, co sprawiło, że nie wykryto u niego chorób chronicznych, m.in. cukrzycy i żółtaczki, a w konsekwencji - nie podjęto leczenia.

W kwietniu ministerstwo skarbu (finansów) USA ogłosiło tzw. listę Magnitskiego - wykaz osób objętych przez USA sankcjami za łamanie praw człowieka. Na liście tej znalazło się 18 rosyjskich urzędników państwowych. Oprócz tej ujawnionej listy istnieje też lista poufna. W reakcji Rosja ogłosiła swoją listę 18 Amerykanów, którym zakazała wjazdu na swoje terytorium, i również sporządziła drugi, niejawny wykaz.

Amerykańska lista jest wynikiem uchwalenia w ubiegłym roku przez Kongres USA tzw. ustawy Magnitskiego. Przewiduje ona ukaranie zakazem wjazdu do USA oraz zamrożeniem aktywów rosyjskich funkcjonariuszy współodpowiedzialnych za śmierć prawnika, ale odnosi się także do innych urzędników podejrzanych o łamanie praw człowieka._ _

_ Daily Telegraph _ przewiduje, że brytyjska lista Magnitskiego prawdopodobnie wywoła reakcję Kremla.

Czytaj więcej w Money.pl
Kara bije w prawa skazanych. Będzie reakcja? Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że obowiązująca w Wielkiej Brytanii kara dożywocia bez możliwości przedterminowego zwolnienia narusza prawa skazanych.
Brytyjski rząd walczy z niedoborami prądu Prace nad prawem energetycznym przeniosły się z Izby Gmin do Izby Lordów.
Radykalny muzułmański duchowny deportowany Katada został skazany zaocznie w 1999 roku w Jordanii na dożywocie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)