Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Budowa kolei metropolitalnej w Gdańsku zrealizowana w 30 procentach

0
Podziel się

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) w Gdańsku została już
realizowana w 30 proc. - poinformowała spółka realizująca inwestycję. Ok. 20-km linia ma być oddana
do użytku w drugiej połowie 2015 roku.

bEqaGDLV

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) w Gdańsku została już realizowana w 30 proc. - poinformowała spółka realizująca inwestycję. Ok. 20-km linia ma być oddana do użytku w drugiej połowie 2015 roku.

We wtorek na budynku Lokalnego Centrum Sterowania PKM w Gdańsku Matarni została zawieszona wiecha.

Prezes PKM SA Krzysztof Rudziński powiedział PAP we wtorek, że pół roku po przekazaniu generalnemu wykonawcy placu budowy, wykonanych zostało 30 proc. robót technicznych. "Można powiedzieć, że mamy 5-procentowe wyprzedzenie harmonogramu realizacji inwestycji, bo te prace zostały wykonane przy upływie 25 proc. przewidzianego okresu budowy kolei" - dodał. Zakłada się, że inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu dwóch lat. Rudziński zwrócił uwagę, że inwestycja będzie realizowana jeszcze w czasie dwóch najbliższych zim, kiedy ze względu na warunki atmosferyczne prace mogą być przerwane.

bEqaGDLX

Lokalne Centrum Sterowania PKM będzie się znajdowało w dwupiętrowym budynku przy ul. Budowlanych, obok planowanego przystanku PKM Matarnia. "Lokalne Centrum Sterowania to jest +mózg+ całej linii, centrum lokalizacji systemów informatycznych i sterowania" - tłumaczy Rudziński. Zapowiedział, że wiosną zacznie się montaż wyposażenia centrum.

W ramach budowanej PKM mają powstać m.in. 17-kilometrowy odcinek dwutorowej linii kolejowej od stacji Gdańsk Wrzeszcz do połączenia z linią nr 201 Gdynia-Kościerzyna, 1,4-kilometrowy odcinek jednotorowej łącznicy PKM z linią kolejową 201 oraz 16 wiaduktów kolejowych, osiem wiaduktów drogowych i pięć przejść nad torami.

Jeszcze w tym miesiącu ma być uruchomiony przetarg na zakup 10 autobusów szynowych do obsługi PKM. W październiku poinformowano, że PKM będzie miała łącznie 11 przystanków, z tego dwa na terenie Gdyni. Dodatkowe trzy przystanki powstaną w Gdańsku Osowej oraz w Gdyni: Karwinach i Redłowie. Powstaną one przy linii kolejowej nr 201 Gdynia-Kościerzyna, należącej do PKP PLK.

Koszt budowy PKM to obecnie 949,9 mln zł netto, a 85 proc. kosztów inwestycji finansuje UE.

bEqaGDMd

Władze województwa liczą, że budowa PKM będzie pierwszym krokiem do znaczącego usprawnienia komunikacji publicznej w regionie. Zakłada się, że z połączenia korzystać mogą głównie osoby dojeżdżające do Trójmiasta z Kartuz i z Kaszub. Według przeprowadzonych badań z PKM może korzystać rocznie od 6,5 do 10,5 mln pasażerów. Dzięki PKM także Gdynia będzie miała bezpośrednie połączenie kolejowe z portem lotniczym. Gdańsk natomiast odzyska bezpośrednie połączenie kolejowe z Kartuzami i Kościerzyną, zniszczone w czasie II wojny światowej.(PAP)

bls/ je/

bEqaGDMy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)